Majitelé domácích mazlíčků možná ani netuší, že při pohřbívání se musí řídit zákony a že možná porušují zákon. „Existuje vyhláška 82/2014 Sbírky veterinárního zákona, která ukládá poměrně dost přísné parametry na to, jakým způsobem je možné pohřbívání. Jsou tam uveden vzdálenosti od plotu, od vodního zdroje či domu. Takže v zásadě to daná vyhláška téměř znemožňuje,“ říká Adam Voňavka, ředitel brněnského krematoria zvířat, které je jedním z prvních u nás. Funguje od roku 2003 a měsíčně zpopelní okolo 500 zvířátek, což jej řadí mezi největší v České republice, včetně těch humánních.

„Zhruba 80 procent jsou pejsci, 10 až 15 procent pak kočky, králíci, morčata, papoušci, ale máme i netradiční zvířata, jako jsou pavouci, želvy či leguáni,“ vypočítává Voňavka s tím, že k nim občas volají recesisté i s mravenci.

Krematorium nabízí široký výběr urniček.
Češi objevují kremaci domácích mazlíčků. Mohou si ji nechat i natočit

Vše probíhá velmi podobně, jako jsou lidé zvyklí v humánním pohřebnictví. Vždy je nutné zavolat na linku krematoria. Zemře-li zvířátko během noci, zabalte ho do deky a věc vyřešte ráno. Některá krematoria dokonce disponují vlastní převozovou službou. V krematoriu je zvířátko uloženo do chladícího zařízení.

„Sedneme si s vámi a během 15 minut si promluvíme o tom, jak by to mělo probíhat a jestli se chcete před samotným zpopelněním s mazlíčkem soukromě rozloučit, včetně hudby a květinové výzdoby,“ uvádí Voňavka.

Jak to vypadá ve zvířecím krematoriu:

Zdroj: Youtube

Některá krematoria nabízejí také nadstandardní služby, jako jsou převozová služba, pamětní odlitek tlapky či jedinečný diamant z popela vašeho mazlíčka. Podle něj si až polovina zákazníků objednává nějaké upomínkové předměty, jako jsou například pamětní sklo nebo šperky s popelem mazlíčka.

Urna může zůstat na rozptylové loučce

Zpopelnění probíhá v pevně daný čas a obvykle trvá podle hmotnosti zvířete 1 až 2 hodiny. Samotný žeh můžete v Brně sledovat přes okno v kremační místnosti nebo přes webové kamery. Popel v krematoriu uloží do vámi vybrané urny, nechcete-li si ji odnést domů, můžete využít rozptylovou loučku na níž odpočívají stovky zvířátek.

Průměrná cena za zpopelnění střední psí rasy je podle Voňavky 8 tisíc korun, základní žeh papouška vyjde majitele na tři tisíce korun. Když si necháte pořídit jedinečný diamant z popela, může vyjít pohřeb se vší parádou i na 150 tisíc.

Srdeční červivost přenáší infikovaní komáří. Nemoc může být smrtelná
Psům hrozí v Chorvatsku smrtelná nákaza srdečními červy. Přenášejí je komáři

„Líbil se mi výběr z krásných urniček i šperků s popelem zvířátka, jejichž ceny nejsou přemrštěné. Prostředí příjemné, hezky upravené a hudba klidná. V případě úvahy se důstojně rozloučit se svým zvířátkem mohu jen doporučit,“ píše v recenzi na Googlu uživatelka Terri Terri.

Kremace domácích mazlíčků je u nás na vzestupu. „Pokud vezmu posledních 10 let, tak každý rok zpopelníme více zvířat. Roli v tom hrají dva faktory. Kromě toho, že se zlepšujeme, tak u nás zvířecí pohřebnictví začíná být standardní záležitostí. Lidé už nás navíc znají a doporučují nás dále,“ říká Voňavka.