Unikátní záběry byly pořízeny na turistikou nedotčeném ostrově Frégate, nejvýchodnějším z granitických Vnitřních ostrovů Seychel. Zachycují samici želvy obrovské, která pomalu pronásleduje mládě nodyho tenkozobého (anous tenuirostris), malého tropického druhu rybáka. 

Ve studii, která celou událost - údajně "vůbec první pozorování želvy, která záměrně útočí a následně požírá jiné zvíře" - popisuje, vědci uvádějí, že lov trval celkem sedm minut. Tento čas přitom zahrnuje i pasáž během níž želva ptačí mládě pronásleduje, uvedl server Science Alert

Video, které pořídila pracovnice nadace Frégate Island Foundation Anna Zoraová, zachycuje pouze zlomek z oněch sedmi minut. To mu však nijak neubírá na unikátnosti. "Dívala se přímo na ptáče a pomalu se k němu přibližovala. Bylo to velmi zvláštní a značně odlišné od běžného chování želv," uvedl biolog Justin Gerlach, který působí na Cambridgské univerzitě. 

| Video: Youtube

Pořízené záběry jsou, i přes určitou želví těžkopádnost, skutečně dechberoucí. Koneckonců, jen málokdo by si pod pojmy lovec či predátor představil zrovna obří želvu. "Nemohl jsem uvěřit vlastním očím. Bylo to děsivé a úžasné zároveň," shrnul své prvotní pocity Gerlach. 

Chybějící důkazy 

Jak připomněl server ScienceAlert, mnohé druhy želv - mezi nimi i suchozemská želva obrovská (aldabrachelys gigantea) - jsou považovány za převážně býložravé. V minulosti se sice objevily skazky o tom, jak želvy za pomoci krunýřů rozbíjejí schránky krabů, aby se dostaly k jejich masu, či svědectví, která popisovala, jak požíraly ptáka či mršinu. Neexistovaly ale skutečné důkazy želvího lovu. 

To se ovšem nyní změnilo. "Až dosud nebylo možno určit, zda želva nějaké zvíře zabila úmyslně, nebo ho omylem vlastní vahou rozmačkala a zjistila, že se snadno dostane k potravě," konstatoval Gerlach s tím, že nejnovější záběry nenechávají nikoho na pochybách. "Chování želvy navíc naznačuje, že s ulovením ptáčete měla zkušenosti již z dřívějška," uzavřel.