1/2

„Hodná holka, tak a ukaž zuby, zuby,“ pokračuje série příkazů. K feně maďarského ohaře se sklání rozhodčí a zkušeným okem hodnotí otevřenou tlamu. „Úplný chrup, nůžkový skus,“ zní verdikt, po kterém se majitelka spokojeně usměje. Dobře to dopadlo, z výstavního kruhu odchozí s kokardou a posudkem, který Coře potvrdil nejlepší známku.

To, co fena a její majitelka absolvovali ve sváteční pondělí na Podkrušnohorské oblastní výstavě psů loveckých plemen, byla rutina každého vystavovatele psů. Po roce covidové pauzy se opět toto odvětví kynologie rozjíždí a majitelé psů mají opět příležitost své miláčky prezentovat.

NEZBYTNÁ POVINNOST I VÁŠEŇ

Většina páníčků cítí, že zrovna ten jejich pes by mohl být tím nejkrásnějším na světě, nebo alespoň kraji či republice. Pokud si to chtějí potvrdit, vyráží na výstavu psů. Pro některé je to zase podmínka chovatelství. Může jít o hodně. „Výstavy jsou jednou z podmínek uchovnění jedince. Každý chovatelský klub si definuje podmínky. Samotná výstava není jen o přehlídce krásy, ale hlavně o tom, jak daný jedinec odpovídá standardu plemene,“ vysvětluje Michaela Chudá, ředitelka podkrušnohorské oblastní výstavu.

Standard plemene udává, jak má být daný pes vysoký v kohoutku,délku lebky, postavení končetin, výraz v obličeji nebo i osrstění. Každý nedostatek, který rozhodčí odhalí, snižují známku a naději, že se pes stane po exteriérové stránce takzvaným adeptem chovu. „Z vystavování i dalšího chovu se vyloučí jedinci s chybami, jež by se mohly přenášet geneticky dál. Jde především o chybějící zuby, vady skusu, očí nebo pohlavních orgánů,“ vyjmenovává Chudá. Rozhodčí, kteří psi posuzují, hodnotí také povahu. Agresivní psi jsou z posuzování vyloučeni.

K vynikajícímu výsledku ale jen genetika většinou nestačí. Škálu hodnocení udává Výstavní řád Českomoravské kynologické unie, která zastřešuje českou kynologii a je členem Mezinárodní kynologické federace (FCI). Každá známka má své podmínky.

JEN GENETIKA NESTAČÍ

Takto jsou popsány ve výstavním řády ty, které náleží k nejlepší známce Výborná. „Tato známka smí být přiznána jen takovému jedinci, který se velmi přibližuje ideálu, jak ho popisuje standard a je předveden ve výborné kondici,“ uvádí řád. „Jeho povaha musí být harmonická a vyrovnaná. Typem musí pes odpovídat své třídě a musí mít prvotřídní postoj psa. Převaha jeho kvalit musí vyvážit jeho drobné nedostatky. Musí vykazovat typické vlastnosti svého plemene,“ doplňuje definice.

loading
arrow_left Předchozí
1/2
Další arrow_right