Krtčí práci neocenil v minulých dnech ani Jaroslav Liška z Litvínova. „Z noci na ráno mi krtek vykopal muldu z hlíny rovnou před dvířky do kurníku křepelek. Bouda je ukotvená k zemi a dvířka nešla vůbec otevřít, hromádka sahala až k zavírání. Nejdřív jsem to musel odkopat,“ popsal zahrádkář.

Během zimy nespí

Podle odborníků není na momentálním chování krtků nic neobvyklého a odmítají, že by jich snad bylo víc než v minulosti. „Běžným omylem je domněnka, že krtci během zimy hibernují. Opak je pravdou. Krtci se k zimnímu spánku neukládají, ale jsou během zimních měsíců aktivní,“ potvrdila odbornice Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR Alena Fornůsková.

Krtky čeká podle expertů v budoucnosti řada výzev:

Krtci patří mezi hmyzožravce, kteří si nejraději pochutnávají na larvách, dešťovkách a dalším hmyzu, které loví v podzemních chodbách.

„Když vrchní část půdy zamrzne, krtci se přesouvají do hlubších vrstev půdy, kde hledají potravu. Jakmile se začne oteplovat, krtci se opět přesouvají k povrchu. Teplé zimy tedy způsobují to, že krtek ryje těsně pod zemí a svými krtinami 'zdobí' zahrady,“ vysvětlila.

Výskytu krtin v minulých dnech přispěla i obleva. „Pokud je totiž krtkův podzemní systém zaplaven, přesune se do vyšších poloh a začne budovat své tunely znovu. Nicméně kopou pouze malý podíl svého času a raději se živí v ustálených norách, pokud jim to podmínky dovolí,“ doplnila Fornůsková.

Krtek vydrží hodně

Krtek je pro velkou část zahrádkářů postrachem. Vnímají ho jako ničitele pečlivě udržovaných trávníků nebo škůdce, který může poničit pracně pěstovanou úrodu. A chtějí ho ze zahrady vyhnat. Návodů jak na to, je celá řada.

Podle expertky na zahradničení Ludmily Duškové se často jedná o problematické i úplně nefunkční rady. „Například hodně rozšířené jsou rady, které pracují s předpokladem, že krtka vypudí zápach. Takže se třeba radí dávat do krtinců ryby, případně naftalínové kuličky a podobně,“ přiblížila expertka.

Obyvatele českých měst nezřídka sužují i divočáci. Jak se jich zbavit?

„Jenže jsou většinou nefunkční. Nejen proto, že se třeba už kuličky nevyrábějí, ale krtek je velmi odolný a jen tak se vyhnat nenechá. On se prostě rozhodne, že to přečká,“ poznamenala. Mezi aktuálně nejoblíbenější metody, jak se krtka zbavit, je použití karbidu vápníku. „Při styku s vlhkostí se uvolňuje zápach, který má silné odpudivé účinky. Ale jak jsem říkala, krtci jsou mazaní a jen tak se nedají,“ doplnila Dušková.

Rady z historie

V minulosti se lidé snažili krtka zbavit i násilnými metodami s cílem živočicha usmrtit. Například Pražské hospodářské noviny v roce 1880 radily krtka otrávit. „Rád pojídá jádra vlašských ořechů. Vařte je asi hodinu se špetkou bolehlavu. Do každé krtiny strčte jádro a krtkové se jimi otráví,“ poučily noviny čtenáře. Jen tak mimochodem dodaly, že je nutné zabránit, aby jádra nesebraly děti a neotrávily se místo krtka ony.

Jak účinně vypudit krtka ze zahrady:

| Video: Youtube

Dušková ale krtka jako zkázu zahrady nevnímá. „Krtek je primárně estetický problém, hospodářské škody působí minimálně,“ shrnula. 

Alena Fornůsková připomněla, že i krtci čelí výzvám. „Kvůli vysychání krajiny a nadužívání pesticidů ubývají z půdy žížaly, hlavní krtčí lahůdky. Bez žížal, které půdu kypří a obohacují, dále degraduje a dochází k zacyklení problému,“ shrnula. Pokud nebudou žížaly, nebudou ani krtci.