Co dělat, pokud žere zvíře ovoce a zeleninu přímo na zahradě?
Běžně pěstované ovoce a zelenina v rozumném množství psa nijak neohrozí. Riziko představují jedovaté rostliny, případně houby, které někteří psi a výjimečně i kočky rádi pojídají. Zpravidla se jedná o mláďata, která zkouší pojídat vše, co najdou, a o určitá plemena psů, kteří se vyznačují velkou chutí k jídlu a pojídají i rostliny, kterých si jiní psi nevšímají. Pokud tedy máme doma štěně, psa nebo kočku, kteří snědí, na co přijdou, je rozumné odstranit ze zahrady jedovaté rostliny, zvíře na zahradě hlídat, v nejkrajnějších případech dovolit vstup na zahradu pouze s náhubkem.

Může zvíře ohrozit jed na krysy nebo škůdce?
Ano, velký problém představují pro naše miláčky různé druhy jedů, kterými na zahradě bojujeme proti zahradním škůdcům. Nejčastěji se setkáme s otravami po požití jedů na krysy a jedů proti hlemýžďům. Oba typy otrav bývají velmi dramatické a nezřídka končí smrtí. V případě, že dojde k pozření jedu, okamžitě kontaktujte veterinárního lékaře.

Důležitou roli zde hraje čas. V případě nástrah na krysy a jedů proti slimákům je nejúčinnější zvíře do 30 minut po pozření donutit vyzvracet obsah žaludku. V tomto časovém intervalu nedojde ještě ke vstřebání jedové látky do těla. Zvracení se ale nesmí vyvolávat při pozření leptavých látek a žíravin, kdy bychom ještě zhoršili poškození jícnu. Proto je vždy rozumné poradit se s veterinárním lékařem, zda je vhodné u pacienta vyvolat zvracení, nebo ne.

Jak poznám, že má zvíře otravu?
Obecně projevy otravy bývají velmi variabilní, závisí vždy na konkrétní jedovaté látce. Zvíře může mít trávicí problémy – zvracení, průjem, přes neurologické projevy jako křeče, nekoordinované pohyby, malátnost, ale i projevy krvácivosti nebo příznaky selhání srdce, jater a ledvin. Většina otrav se projeví za několik desítek minut, ale například jedy na krysy začínají účinkovat až s několikadenním zpožděním.

Jak psa odnaučím sežrat, na co přijde?
Již od štěněte bychom měli našeho miláčka vést k tomu, že venku nebude pojídat vše, co najde. Bohužel existují i psi, u kterých je výcvik velmi náročný. U těchto extrémních případů je vhodný pohyb venku pouze s košíkem.