Co dělat v případě, že zvíře nesnáší vodu?
Je určitě vhodné svého mazlíčka postupně na vodu zvykat. Zpočátku namáčet jen části těla a použít pozitivní motivaci. To znamená chválit a odměňovat za zvládnutí koupele. U některých zvířat to opravdu může být dlouhá cesta, a pokud se nám vůbec nedaří zmírnit panický strach z vody, obrátila bych se na behaviorálního specialistu.

Jak často koupat psa nebo kočku?
Frekvence koupání může být velmi individuální. Pokud má zvíře zdravou kůži, je dobré volit četnost koupelí dle stavu srsti. Například v deštivých dnech u malých plemen psů bude koupel nutná prakticky každý den, oproti tomu v létě nemusíme našeho mazlíčka koupat celé týdny. Obecně lze říci, že mazlíčka bez dermatologických problémů není vhodné koupat příliš často.

Velmi důležité je zvolit správný šampon s odpovídajícím pH a po koupeli psa nebo kočku řádně vysušit. Především v horkých dnech při špatném vysušení srsti hrozí zapaření pokožky a následný velmi nepříjemný bakteriální zánět, takzvaný hot spot. U mláďat a malých zvířat je potřeba zamezit po koupeli podchlazení.

Koupel lze například v létě využít jako způsob, jak zbavit chlupáče parazitů. Jak často aplikovat antiparazitní šampony a spreje?
Délku účinnosti, tedy i četnost aplikací šamponu a spreje uvádí vždy výrobce. Obecně lze říci, že antiparazitní šampony fungují na parazity, které má náš mazlíček v tu chvíli na sobě. Zbaví nás tedy často například blech, klíšťat, vší, ale nechrání proti dalšímu napadení parazity. To znamená, že při napadení blechami je na srsti zvířete jen malá část bleší populace, zbytek parazitů najdeme v prostředí, kde se zvíře pohybuje.

Proto je vhodné antiparazitní šampony kombinovat s asanací prostředí a případně poté použít jiné antiparazitikum s delší dobou účinností. Podobné je to se spreji. Ale existují i spreje, které mají delší dobu účinnosti, například Frontline sprej.