Datum 24. 2. 2022 se všem jistě zapíše do paměti. V tento den vypukla na Ukrajině válka, ze země prchlo už přes milion lidí. Masivní vojenský útok Ruska se dotýká také zvířat. Mnoho jich zahynulo, jiná prožívají obrovský stres. Řada z mazlíčků, které si jejich majitelé při úprku před válkou nevzali s sebou a nechali je v zoufalství napospas osudu, skončila v útulcích. O zvířata se nadále starají i v zoologických zahradách. Čeští ochránci zvířat se rozhodli pro ukrajinská zařízení uspořádat nejen sbírky, pomáhají také přímo.

Útulek jako cíl pro palbu

Podmínky v útulcích na Ukrajině už před válkou nebyly dobré. Země se totiž potýkala s velkým množstvím zraněných a opuštěných zvířat. Nyní je ale situace, která se mění doslova z hodiny na hodinu, mnohonásobně horší.

„Některé z útulků jsou bombardovány. V prvních dnech války byl zasažen útulek v Gostomelu, kde zemřela některá ze zvířat, ale zařízení nebylo bombardováno přímo. Dnes byl jeden z útulků cílem, protože kolem nich je pouze pole,“ napsala na sociálních sítích v pátek 4. března spoluzakladatelka ukrajinské organizace UAnimals Olga Chevhaniuk.

K smrti vyděšení psi v ulicích

Organizace Běhejme a pomáhejme útulkům informovala, že provozovatelé Útulku Kovcheg byli zastřeleni. Cílem odstřelování měl být dokonce dvakrát i útulek Best Friends, kde po zásahu vypukl požár. Majitelům se podařilo psy vypustit z kotců, ale střely zasáhly i budovu s kočkami. Spousta k smrti vyděšených zvířat nyní pobíhá v okolí. „Neopustíme je, ale teď se všude kolem nás odstřeluje, nemůžeme vycházet,“ svěřili se na sociálních sítích majitelé útulku.

Situace v útulcích je špatná také kvůli nedostatku krmení, na mnoha místech je problém i s vodou.

Svoboda zvířat, jež je ve spojení s organizací UAnimals a uspořádala pro ni sbírku, ve své aktuální tiskové zprávě uvedla, že se Polským organizacím podařilo před několika dny proniknout na hranice, dovézt krmivo a další potřebné věci a také převézt několik desítek zvířat do bezpečí za hranice. Na pomoc vyrážejí také Češi.

„Díky databázi dobrovolníků, kterou vytvořila organizace Vegan Fighter, se podařilo najít dodávky na převoz zvířat od moldavsko-ukrajinských hranic, jež organizuje hasičské družstvo z Terezína s kynology z Ústí nad Labem. Pokud bude mise úspěšná, měli by dovézt téměř 60 zvířat. Další stovka psů by měla v nejbližší době dorazit z Kyjeva,“ uvedla Jolana Haismanová ze Svobody zvířat.

Do databáze organizace Vegan Fighter se může zapsat kdokoli, kdo může poskytnout zvířatům z Ukrajiny dočasnou péči, fungovat jako řidič nebo nabídnout jiný typ pomoci. Dárci mohou přispět také na sbírkové účty.

Zoo zvířata schovává pod zemí

„Nyní je velmi důležité, aby lidé v dobré vůli neprozrazovali na sociálních sítích, kam za hranice evropské organizace posílají svou pomoc, aby se taková místa nestala dalším cílem ruských bombardérů,“ upozornila Haismanová.

Boje v minulých dnech propukly také v Kyjevě nedaleko zoo. Evakuovat všechna zvířata by bylo logisticky příliš náročné a bezpečí zvířat by se při ní zajistit nepodařilo. Ošetřovatelé tak zůstávají v zoo, kde o zvířata nepřetržitě pečují. Některá zvířata jsou schovaná ve vnitřních ubikacích, jiná v podzemí.

Jak pomoci

Pomoc organizaci UAnimals, která přerozděluje finanční dary mezi ukrajinské útulky, záchranné stanice a zvířecí azyly: https://www.darujme.cz/projekt/1205979.

Pomoc pro zoo na Ukrajině: na číslo účtu 43-6804660247/0100 lze zaslat libovolnou částku. Variabilní symbol 2022, zpráva pro příjemce „Ukrajina“.