Žebříček nejrychlejších psích plemen sestavil na základě vyjádření zkušených kynologů web scotsman.com.

10. místo: Border kolie

Border kolie se těší v posledních letech velké oblibě pro svou inteligenci, pracovitost a oddanost. Jedná se o středně velké plemeno, které je občas nazýváno psím „workoholikem“. Má v sobě tedy mnoho energie, kterou musí patřičně vybít. Až 48 kilometrů za hodinu. To je rychlost, kterou je border kolie schopna vyvinout.

9. místo: Dobrman

Tento pes budí respekt. Často bývá využíván jako policejní či bezpečnostní pes, protože díky své rychlosti až 51 km/h dokáže snadno pronásledovat a dohnat pachatele.

8. místo: Ruský chrt

Často nazývaný také jako barzoj býval psem ruské aristokracie. Má velké tělo, vznešený vzhled, ladné křivky i pohyb. V minulosti sloužil jako lovecký pes, dnes ho častěji můžete vidět na výstavách, nebo dostizích, kde se se svou rychlostí téměř 58 km/h určitě neztratí.

7. místo: Dalmatin

Majitelé jistě potvrdí, že se jedná o plemeno s nevyčerpatelnou energií. Jedná se o inteligentního psa se smyslem pro humor, který udělá vše proto, aby vás potěšil. Tento výrazně skvrnitý pes se dokáže rozběhnout rychlostí až 59 km/h, kdy vám jeho skvrny možná splynou v jeden velký flek.

6. místo: Jack Russell teriér

Proti svým kolegům umístěným v žebříčku nejrychlejších psů sice nedosahuje takové výšky, o to více temperamentu se však v něm skrývá. Původně bylo toto plemeno vyšlechtěno pro lov lišek. Pokud chcete běhat s větrem o závod, pak si pořiďte právě tohoto malého psa. Těžko byste totiž hledali lepšího běžeckého trenéra, i když vás na svou maximální rychlost 61 km v hodině nejspíše nepřipraví. 

5. místo: Vipet

Je to střední pes, hravý, láskyplný a klidný. Původně byl vyšlechtěn k lovu drobných hlodavců, ale dnes je doporučeno jej chovat v bytě. Na venkovního psa se totiž podle zkušeností nehodí. Běžně umí běžet rychlostí 55 km/h a ti nejzdatnější jedinci umí překročit i šedesátku. Krom toho v celém přehledu vyhrává také cenu za největší zrychlení. 

4. místo: Maďarský ohař

Pes, o kterém se říká, že je pevný jako skála. Je v něm ukrytá nejen rychlost, ale také inteligence. Se svým štíhlým tělem plným svalů dokáže aportovat, plavat, nebo běhat rychlostí až 60 kilometrů za hodinu.

3. místo: Afgánský chrt

Ušlechtilé plemeno s hedvábnou dlouhou srstí má dynamickou postavu a vznešený výraz. Díky svému elegantnímu vzhledu by však mohl klamat tělem. Není to pes pouze na okrasu, potřebuje pohyb a se svou rychlostí přes 64 km/h má opravdu šanci být všude první.

2. místo: Saluki

Druhou příčku obsadil Saluki se svou maximální rychlostí neuvěřitelných 67,5 km za hodinu. Byl vyšlechtěný na nahánění králíků, ale šťastný bude také jako lenivější rodinný mazlíček.

1. místo: Chrt

První místo obsadili chrti. Dokážou uhánět rychlostí až 72,4 km za hodinu a je na ně při tom opravdu krásný pohled. Tito psi byli vyšlechtěni k lovu, ale oproti většině svých psích kolegů při lovu nepoužívají čich, nýbrž zrak.