Jaro a pylová sezona je postrachem alergiků. U některých psích plemen jsou dokonce vrozené predispozice k alergiím běžnější než u jiných, a to například u Jack Russel teriérů, zlatých retrívrů, boxerů, šarpejů, buldoků nebo bostonských teriérů.

Pylová alergie se ale u psů projevuje jinak než u lidí. Slzení, rýma nebo alergické astma je vzácností. Nejčastěji nastupuje atopická dermatitida, která se projevuje svěděním a zarudlou kůží, někdy se tvoří pupínky či šupinky. Psi na ni reagují častým drbáním se, a to hlavně na hlavě, v podpaží, v meziprstí a kolem konečníku. Hrozí tak, že si kůži poruší a zanesou infekci.

Pes u veterináře.
Veterinářům přibyli pacienti. Ceny jdou nahoru, i kvůli zvířecím uprchlíkům

Svědění je však projevem nejen pylových alergií. Pokud zvýšená míra drbání nastupuje s pylovou sezonou a končí podzimem, mělo by být jasno. Alergeny se dají také zjistit vyšetřením krve a stanovením množství protilátek.

Projevy pylové alergie lze mírnit třeba pravidelnou koupelí v čisté vodě, ošetřením speciálním šamponem nebo podáváním nenasycených mastných kyselin, například v lososovém oleji. Ve vážnějších případech určí vhodnou léčbu veterinární lékař.