V belgických Antverpách narazili na nový typ hnízda. Straka ho vytvořila asi z 1500 hrotů proti ptactvu. Hnízda z netradičního materiálu našli také v nizozemském Rotterdamu, Enschede a skotském Glasgow. Zatímco hnízdo z Rotterdamu si vytvořil havran, ostatní tři jsou dílem strak. Vědci tento typ hnízda popisují jako nedobytné, upozornil britský deník Independent

Sýkora modřinka
Hrozivé následky změny klimatu. Sýkora přichází o výrazné zbarvení, tvrdí vědci

Ptáci jsou schopní využívat ke stavbě hnízda téměř cokoliv. Začali používat i hroty, které se na budovy umísťují právě proti nim. Vědce to překvapilo. „Hroty mají sloužit k zastrašení, místo toho se je naučili využívat po svém,“ řekl pro The Guardian Kees Moeliker z rotterdamského Přírodního historického muzea.

Výzkum nalezených hnízd

Nalezená hnízda prozkoumali vědci z Národního historického muzea v Rotterdamu a Přírodního biodiverzitního centra v Leidenu. Přišli na to, že u havraního hnízda z Rotterdamu se jednalo s největší pravděpodobností o využití hrotů jako pevného stavebního materiálu bez většího významu.

„Pro krkavcovité ptáky jsou železné drátky dobrým stavebním materiálem. Mohou si je ohnout do potřebné podoby,“ přiblížil ornitolog Evžen Tošenovský.

Straka. Ilustrační snímekPtáci jsou schopní využívat ke stavbě hnízda téměř cokolivZdroj: Shutterstock

U stračích příbytků se však vědci domnívají, že hroty tento pták využil záměrně na ochranu hnízda. Umístil je totiž hlavně na vrchní části, odkud můžou odradit predátory a jiné ptactvo. Hnízda navíc tvořilo až padesát metrů pásu, na kterém jsou hroty uchyceny.

Podle ornitologa Tošenovského není u ptáků ze stejné čeledi, jako jsou straka nebo havran, něco takového až tak překvapivé. „Na krkavcovité nejde nahlížet jako na obyčejné ptáky. Svojí inteligencí jsou schopni se vyrovnat osmiletému dítěti. Hrají si a jsou schopni se učit,“ poznamenal.

Mládě sýčka obecného. Dnes u nás žije asi poslední stovka párů dospělých sýčků obecných. Ještě na začátku 20. století to byly odhadem desítky tisíc párů.
V Česku žije posledních sto párů sýčků. Ornitologům se je zatím nedaří zachránit

Ptáci při svých hrách přicházejí na nové způsoby řešení situací. V městských oblastech se stavba hnízd liší od těch v přírodě. Není neobvyklé, že se stavebním materiálem stane lidský výrobek. Často používají věci jako jsou zateplovací vata, kusy drátů nebo nedopalky od cigaret.

Obrana proti škůdcům

Právě nedopalky v hnízdech zaujaly v roce 2013 vědecký tým z Mexické národní autonomní univerzity. Na toto téma provedli výzkum, ve kterém zjistili, že si ptáci do hnízd nosí nedopalky kvůli nikotinu. Ten funguje jako repelent proti parazitům

Straka. Ilustrační snímekKrkavcovití se svojí inteligencí dokáží vyrovnat osmiletému dítětiZdroj: Shutterstock

Další badatelé však posléze zjistili, že pro použití nedopalků jako stavebního materiálu měli ptáci víc důvodů.

Opeřenci jsou navíc schopní zbavit se škůdců i bez cigaret. Nosí si totiž do svých hnízd aromatické rostliny, které v tomto směru také pomáhají. V některých případech dokonce pomáhají i pozitivnímu vývoji mláďat.