Studie renomovaného vědeckého časopisu Biological Coponservation uvádí, že krmení může mít významný dopad na rozmanitost volně žijících druhů. Na krmítko a vybrané delikatesy totiž létají stále stejné druhy. A díky zobání na zahrádkách či balkónech se jim daří dobře. Mohou proto začít ve volné přírodě vytlačovat takzvané nekrmítkové druhy.

„Zatím toho víme hodně málo, proto je důležité dozvědět se co nejvíce o dopadech přikrmování na chování ptáků a ptačí populace. Přikrmováním totiž podporujeme jen několik běžných druhů. Ostatním druhům se doplňkům stravy v podobě krmení nedostává, a tak mohou být v nevýhodě. Mohou být vystaveni větší konkurenci ze strany krmítkových druhů, například při výběru hnízdní dutiny,” říká Ondřej Belfín z České ornitologické společnosti, který učí zájemce více poznat volné ptactvo.

Z každoročního sčítání ptactva vyplývá, že nejrozšířenějším ptákem na našich krmítkách jsou sýkory koňadry. Ty ale o životní prostor soupeří například se sýkorou babkou nebo se strakapoudem malým. Koňadry jsou ale agresivní a vyhánějí méně dominantní druhy z úkrytů ve stromech.

Krmítková nemoc

Trichomonóza byla poprvé pozorována u britských druhů pěnkav v létě 2005 a následně se epidemie rozšířila po Velké Británii a po Evropě. Vědecká studie publikovaná v září letošního roku v časopise Nature uvádí, že doplňkové krmení umožnilo šíření prvoka trichomonas gallinae a onemocnění nakonec způsobilo velký pokles populace zvonků zelených a pěnkav obecných.

Onemocnění se říká krmítková nemoc, protože k nákaze dochází prostřednictvím kontaminované potravy nebo vody. Pokud se jí pták nakazí, nedokáže polykat potravu a umírá. Zatím není známé žádné ohrožení zdraví lidí ani savců, jako jsou psi a kočky. Parazit ale může ovlivnit drůbež chovanou v zajetí a ptáky v zájmovém chovu. Prvoka způsobujícího nemoc - bičenku drůbeží - spolehlivě zabíjí vysušení pítka a krmítka.

Pěnkavy vykazující typické příznaky běžně spojené s trichomonózou:

| Video: Youtube

Několik případů krmítkové nemoci se podle Belfína objevilo letos taky v Česku. „Nakaženým ptákům již nedokážeme pomoci, proto je nejlepší ochranou zvonků prevence. Krmítko bychom měli pravidelně čistit a hlavně ptáky na krmítku pravidelně sledovat, abychom případnou nemoc odhalili rychle. V případě pozorovaní nakaženého ptáka je potřeba přestat krmit na 14 dní a krmítko vyčistit,” vysvětluje zásady boje s onemocněním Belfín.

Příznaky trichomonózy

- letargie, nebojí se lidí
- načechrané opeření
-  slintání a dávení potravy
- potíže s polykáním
- namáhavé dýchání
- mokré opeření kolem zobáku