Část majitelů domácích zvířat stále věří v léčbu takzvanými CDS – Chloride Dioxide Solution či produkty MMS – Master Mineral Solution. Mají léčit zvířecí nádory, alergie nebo zbavovat jejich těla parazitů. Rádoby zázračné látky jsou ale podle odborníků nebezpečná chemie s obsahem oxidu chloričitého, dezinfekce a bělidla. 

Kořeny až v antice. Původ plemeno Cane corso sahá až do doby starověkého Říma. Údajně ho vojsko nasazovalo do bitev. Později se plemeno využívalo pro lov divokých prasat. Na snímku Evžen Korec s fenkami plemene cane corso Borgií a Bárou
Vědec Evžen Korec: Genetické inženýrství může prodloužit věk psů, a to brzy

Jak pomocí těchto látek ulevit mazlíčkům denně čile diskutují lidé na sociálních sítích. Sdílejí tam různé postupy a zkušenosti, případně hledají návody na aktuální potíže. „Podle laboratorních výsledků měl tento čtyřletý pitbull rakovinu kůže. Měl velký nádor, který musel být odstraněn, nicméně majitelka mu odmítla dát chemo. Majitel se rozhodl řídit se zvířecím protokolem a dal mu injekci CDS,“ popsala jedna z diskutujících.

Měsíční podávání látky psa rakoviny údajně zbavilo.

Obtíže psů, třeba s odčervením, většině příspěvků kralují. Někteří uživatelé ale sdílí i zkušenosti s podáváním CDS drůbeži. „Před pár dny mi volala známá, že měla doma už starou vypelichanou osmiletou slepici. Z ničeho nic dostala menší mrtvičku, spadla a bezvládně ležela. Známá vzala okamžitě stříkačku s CDS, začala to slepici stříkat do zobáku,“ uvedl další přispívatel.

Ačkoli se na sociálních sítích objevují příběhy líčící, jak tyto přípravky pomohly i psům s rakovinou, podle odborníků se jedná o dezinformaceAčkoli se na sociálních sítích objevují příběhy líčící, jak tyto přípravky pomohly i psům s rakovinou, podle odborníků se jedná o dezinformaceZdroj: Shutterstock

Údajně následovalo rychlé uzdravení a po ošetření CDS slepici narostlo nové peří. „Většina dalších slepic je mnohem mladší, než tato stará slepice a paní majitelka chovu říká, že dneska už má stará slepice krásnější peří, než ty mladé slepice, je plná energie a snáší nejvíce vajec,“ doplnil muž. Zdroje podobných příběhů jsou různé, od domácích dvorků po příspěvky ze sociální sítě Telegram.

Dezinformace, říkají odborníci

Podle odborníků se jedná o dezinformace. „Českou republikou se stále šíří sekta lidí, která tvrdí, že pití dezinfekce léčí téměř všechny známé nemoci, od banálního nachlazení až po rakovinu či AIDS. Jde o látku CDS, tedy oxid chloričitý, který se jinak používá například při bělení. Přesto fanatici, kteří věří v léčivé účinky, neváhají tuto látku podávat například i svým zvířatům. Státní veterinární správa za to navrhla už řadu pokut,“ informoval už před časem šéfredaktor portálu Manipulátoři.cz Jan Cemper. Podle veterinární správy se majitelé dopustili porušení zákona proti týrání zvířat.  

Likvidace chovu napadeného ptačí chřipkou. Ilustrační snímek
Týrání zvířat nás přibližuje k nové pandemii, varují ochránci před mutacemi virů

Kořeny tvrzení o léčivosti zmíněných látek sahají hlouběji, do 90. let, kdy bývalý člen scientologické církve Jim Humble na zázračné MMS údajně narazil v Jižní Americe a úspěšně ho využívat při léčbě malárie.

Vědecké kruhy v zahraničí ani v tuzemsku léčebné účinky oxidu chloričitého odmítají. Státní ústav pro kontrolu léčiv jim nikdy neudělil registraci, varovala před nimi i Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

„Látky, které uvedené výrobky obsahují, jsou v potravinářství zakázané a nepoužívají se ani v nízkých koncentracích. Podle odborníků by potraviny obsahující látky obsažené v MMS a CDS2 byly považovány za nebezpečné pro lidské zdraví. Používají se například k dezinfekci vody v bazénech nebo bělení textilu,“ konstatovala před lety inspekce.

Rádoby zázračné látky jsou ale podle odborníků nebezpečná chemie s obsahem oxidu chloričitého, dezinfekce a bělidlaRádoby zázračné látky jsou podle odborníků nebezpečná chemie s obsahem oxidu chloričitého, dezinfekce a bělidlaZdroj: Shutterstock

Konzumentům hrozí například popálení trávicího traktu. Například britská vládní agentura FSA, zodpovědná za bezpečnost potravin, pak občany varuje před průjmem, dehydratací a následnému snížení krevního tlaku. Případně selháním dýchání.