Největší sbírka pro útulky v republice se konala loni od 11. října do 31. prosince. Přispívat mohli lidé prostřednictvím crowdfundingové platformy Donio, nebo přímo na webu denzvirat.cz. Akce je určena nejen pro psí a kočičí útulky, ale také pro zařízení, kde pomáhají týraným koním a hospodářským zvířatům, a spolkům prosazujícím práva zvířat.

„Velmi si vážím toho, že jsme dokázali, že nejsme lhostejní ke zvířatům a i v této těžké době jsme jim pomohli. Přál bych si, aby se sbírka stala tradicí a příležitostí k solidaritě s opuštěnými zvířaty. Všechna zvířata mají právo být šťastná,“ uvedl zakladatel sbírky a předseda pořádajícího spolku Petr Sokolík.

Sbírka je už od počátku podpořena videem, ve kterém vystupují ambasadoři projektu Ivan Trojan, Ben Cristovao, Alice Bendová, Eva Samková, David Kraus, Ljuba Krbová, Dara Rolins a další známé osobnosti. I to zřejmě sehrálo svou roli v každoročním růstu vybraných částek. V roce 2019 se podařilo vybrat 428 689 korun pro 60 útulků. O rok později už se mezi 112 útulků rozdělilo 1 177 199 korun a v roce 2021 to bylo 1 708 419 korun pro 126 útulků.

| Video: Youtube

Částka z roku 2022, která činí přesně 2 573 500 korun, je tak rekordní a oproti první sbírce se podařilo vybrat o více než dva miliony více. Den zvířat se tak stává čím dál tím oblíbenější dobročinnou akcí. „Chci moc poděkovat osobnostem, které sbírka oslovila. Opravdu vím, kolik lidí se na ně obrací s prosbou o pomoc a vážím si toho, že si vybraly právě nás,“ doplnil Sokolík.

Nákladné zákroky

Peníze se mezi útulky spravedlivě rozdělí. Útulky je použijí především na veterinární ošetření zvířat. Veterinární zákroky a operace jsou totiž finančně velmi náročné.