Uživatele sociálních sítí stále baví fotografie, která se nyní objevila i na facebookovém profilu hilarious.ted1. Náhoda, kterou zachytila dopravní kamera, je totiž velmi úsměvná. Přesně ve chvíli, kdy radar pořizoval fotku neukázněného řidiče, prolétl před kamerou pták a zakryl registrační značku auta. Šoférovi tím prý ušetřil 300 dolarů, které by jinak zaplatil za pokutu.

Ačkoliv se fotka poprvé objevila už před čtyřmi lety, čas od času začne znovu putovat sociálními sítěmi a stále vzbuzuje pobavené reakce. Na facebookovém profilu hilarious.ted1 měla i nyní více než pět tisíc komentářů. Ale co víc: fotografie i příběh si žijí vlastním životem a historka o autě a ptákovi se objevuje v několika verzích.

Komentáře ze sociálních sítí
Liping Sketcher: „Ten pták byl později zatčen za krytí zločinu a dostal doživotí v kleci.“
Sheena Keeley: „Ne všichni hrdinové nosí kapuce, někteří mají vlastní křídla…“
Erick YanezPlot twist: „Prostě krása, nezapomínejte krmit ptáky.“

A tak se loni „skutečný příběh“ nezvedeného řidiče a pohotového racka  z fotografie objevil na britském  webu Suffolk Gazette, jiný pták záchranář úřadoval v Německu v roce 2019 a dokonce už v roce 2015 se psalo o šťastném australském řidiči, který díky malému opeřenci, jenž byl v pravý čas na pravém místě, nemusel policii ohledně své jízdy nic vysvětlovat a zejména nic platit.

Které z fotografií jsou pravé a které jsou produktem photoshopu, je pouze na posouzení sledovatelů a čtenářů. Pravdou však zůstává, že na světě je výrazně více neukázněných řidičů než ptáků, kteří se obětavě vrhají před radar.

Stará fotka, nová verze i datum

Ačkoliv se fotografie zobrazující racka, který ušetřil řidiči 300 dolarů za pokutu, potuluje po sociálních sítích už několik let, na webu suffolkgazette.com dotáhli „skutečný příběh“ k dokonalosti. Prý se odehrál loni na podzim a uspořená částka ve skutečnosti činila sto liber. Známo je i jméno hlavního protagonisty. Web uvádí, že jím byl sedmnáctiletý Gordon Clapper z Ipschwiche, mladistvý delikvent, který jezdil bez řidičského oprávnění, pravidla nerespektoval a pokuty, jichž měl údajně už šest tisíc, neplatil.

Onoho dne se ve svém mini cooperu časně ráno vracel domů a při projíždění klidné rezidenční čtvrti se rozhodl, že to na závěr své jízdy ještě jednou „pěkně rozpálí“. Pořádně to rozjel, a když ho jako už mnohokrát předtím osvětlil záblesk dopravní kamery, vůbec se tím nezabýval.

„Když dorazilo oznámení o pokutě, bezohledného Gordona pobavilo,“ napsal suffolkgazette.com. Na snímku totiž bylo mladíkovo auto, řítící se ulicí London Road, a racek, který právě v té chvíli prolétl před objektivem, a zakryl tak jeho registrační značku.

Web se údajně s mladíkem spojil prostřednictvím jeho probačního úředníka a zjistil, že racek Gordona sice nejdříve zachránil před pokutou, ale vzápětí mu pořádně pokálel čelní sklo. Namísto díků se tak pták od řidiče dočkal velmi nevybíravých výrazů. V příběhu je sice pár nesrovnalostí- například jak mohl mladík dostat pokutu, když by jej policie nemohla se zakratou značkou identifikovat, natož pokutovat, ale čtenářsky byl článěk zřejmě vděčný.

Perfektně načasovaný let

„A pamatujte si, že ať už vám záda hlídá hejno ptáků nebo ne, překročení rychlosti je nebezpečné.“

Zdroj: metro.uk.com

Už v květnu roku 2015 informoval web metro.uk.com o australském řidiči, na jehož příliš rychle jedoucí auto se zaměřila kamera, ale právě ve chvíli, kdy pořizovala snímek, do záběru vlétl pták a zakryl registrační značku vozidla.

Australan unikl pokutě a podle webu se tak stal „nejšťastnějším mužem roku“. Zmíněný snímek prý zveřejnila policie, web metro.uk.com však vyjádřil pochybnosti o jeho pravosti a nevyloučil, že může jít o práci photoshopu.

Stejný příběh, jiné místo, auto i jiný pták

A do třetice je tady téměř identický příběh. Tentokrát přišla pirátovi silnic pomoc shůry v německém Viersenu. Když se v Renaultu Twingo řítil ulicemi a zachytila ho rychlostní kamera, přeletěla před autem holubice a zakryla tvář řidiče.

Web dw.com informoval, že v zóně, kde je povoleno 30 kilometrů v hodině, jel řidič rychlostí 54 kilometrů za hodinu, což by za normálních okolností znamenalo pokutu až 105 euro. Policisté se však rozhodli pokutu neudělit.

„Viersenská policie v tiskové zprávě vtipkovala, že zásah ve prospěch řidiče možná zinscenoval Duch svatý,“ napsal dw.com. Dodal, že i když německá policie k uložení pokuty za překročení rychlosti nepotřebuje vždy identifikovatelný obraz člověka za volantem, může jeho absence vyvolat právní potíže.