Zásluhy služebních psů pravidelně oceňuje například anketa Statečné psí srdce. Jedním z oceněných psů se stala fenka labradora Cita se svým psovodem Ladislavem Pozdníčkem z Klášterce nad Ohří.

Hrdinský čin se odehrál v srpnu 2016 nedaleko Nechranické přehrady, kde se ztratil 13letý chlapec. Rodina se obávala, zda se nezranil nebo si sám neublížil. Pozdníček, který je záchranářským kynologem, byl při marném čtyřhodinovém hledání požádán o pomoc. „Volali mi tehdy kolem jedenácté večer. Přijeli jsme pomoci s hledáním. Měli tehdy celkem dobře vytipovaná místa, kde by mohl být,“ řekl Pozdníček Deníku.

Noční pátrání dalo Citě zabrat, nález člověka oznámila štěkotem zhruba hodinu po půlnoci. Chlapec byl schovaný v opuštěné budově. „Byl to skvělý pocit, když jsme ho našli živého a zdravého,“ dodal.

Cita své hrdinství prokázala opakovaně, za svůj pracovní život složila nespočet národních i mezinárodních zkoušek a jezdila k ostrým zásahům, kterých má na kontě více než dvě desítky.

Nepolevil ani v mrazu

Jedním z nejstatečnějších psů se stal i německý ovčák Erik. V anketě Statečné psí srdce si vysloužil ocenění in memoriam, zemřel v roce 2014 ve věku 14 let. Pes natrénoval stovky, možná tisíce hodin v lavinách, sutinách, rozlehlých plochách i na vodní hladině.

Jeho psovodem byl profesionální člen Horské služby (HS) Šumavy, se kterým se zúčastnil desítek pátracích akcí jak v Česku, tak v zahraničí. Zachránili při nich několik lidských životů.

Poprvé to bylo v roce 2002, kdy vyrazil s psovodem ze služebny HS na Špičáku. Vydali se za velmi nepříznivého počasí, kdy teploty klesaly k nule, na pomoc rodině, která bloudila v oblasti Rozvodí. Erikovi se brzy ztracenou rodinu podařilo najít v pořádku, což ohlásil štěkotem.

O necelý rok později si Erik připsal na své konto další hrdinský čin. Tentokrát se vydal hledat ztraceného chlapce, který se sám v mrazivém dni vydal z Pancíře přes Můstek do Javorné a kvůli vánici sešel z cesty. Když si navíc volal pomoc, vybil se mu telefon. Vichřice shazovala stromy a mráz byl tak silný, že by chlapec noc nepřežil.

Erik stál před těžkým úkolem, zachytit pach ztraceného hocha za takových podmínek nebylo snadné. Pes se svým páníčkem musel překonávat překážky v podobě propadajícího se hlubokého sněhu i polomů. Nakonec ale vysvobozující zaštěkání zaznělo.

Chlapce se podařilo najít vysíleného a prochladlého, ale živého.

Zachránil sebevražedkyni

Doslova o minuty šlo v květnu roku 2018 u Leskovce v případě mladé ženy, která telefonovala své matce, že chce ukončit svůj život. Ta se obrátila na tísňovou linku. Mladou ženu se nedařilo najít, policie ale získala tip od lidí, kteří ji viděli jít do lesa. Policisté se tak okamžitě přesunuli na místo a přizvali si i svého bruntálského policejního psovoda se služebním psem Axem.

„Mezitím nalezli místo, kde v trávě musela před chvílí ležet nějaká osoba, která zde zanechala prázdnou krabičku léků,“ sdělil tehdy policejní mluvčí René Černohorský.

Ax po chvíli ženu našel ve vysoké trávě, byla v bezvědomí. Ženu se podařilo zachránit, celá pátrací akce tak měla díky dalšímu statečnému psovi šťastný konec.