Kočky jsou velmi zvídavé a pootevřená okna pro ně představují velké lákadlo. K uvíznutí koček, které se snaží protáhnout ventilací, pak vyjíždějí hasiči, případně zvířecí záchranáři. Většinou je zavolají sousedi, kteří si zoufalého zvířete všimnou a na majitele se nemohou dobouchat, protože není doma.

Takový případ se odehrál například před dvěma lety na Královehradecku, kdy se v pootevřeném okně zasekly hned dvě kočky. Jedna z nich se snažila vyprostit, druhá už se vyčerpáním téměř nehýbala. Hasiči k oknu vylezli po nastavovacím žebříku a mazlíčkům zachránili život. Ne všechny takové případy ale dopadnou dobře. Zvířete si dlouho nemusí nikdo všimnout a to pak umírá na vyčerpání nebo zranění způsobená marnou snahou se vyprostit.

Pokud se potvrdí závěry nové studie, kočky by v budoucnu mohly být využívány v kriminalistice. Jako svědci trestných činů
Vědci přišli u koček na další schopnost. Mohou pomoci odhalit vraha

Tento týden vyjížděla jen veterinární záchranná služba Pet-Medic Praha k pěti případům, kdy úraz kočky souvisel s oknem. Kočky buď právě uvízly ve „ventilačce“, nebo z okna spadly. „Většina z případů skončila smrtí kočky,“ napsali pražští zvířecí záchranáři na Facebooku. Jedna z koček, která svůj boj o život prohrála, se zasekla v okně na ventilaci v přízemním sklepě. Její stav byl velmi vážný a záchranáři jí už nemohli pomoci.

Syndrom sklápěcího okna

Uvíznutí ve ventilaci veterináři označují jako syndrom sklápěcího okna.

„Jakmile se kočka dostane do mezery a nejde se jí dostat ven ani zpět, dostane se do šoku, začne sebou škubat a skřípne se ještě víc. Touto snahou si však může ublížit i ještě více a může tak dojít k silným pohmožděninám měkkých tkání i vnitřních orgánů, i ke snížení průtoku krve do zadní části těla kočky. Nedostatečné proudění krve zapříčiní u kočky trvalé zdravotní následky a v nejhorším případě může způsobit její úmrtí,“ vysvětluje ředitel společnosti PetExpert, která se zabývá pojištěním domácích mazlíčků, Bedřich Synek.

Kočky mohou stejně jako člověk podlehnout optické iluzi
Prohlédla by ta vaše, že jde o iluzi? I kočka se nechá zmást optickým klamem

Zvířecí záchranáři varují, aby lidé nikdy nenechávali doma otevřená okna dokořán, pokud v nich nemají bezpečnostní sítě. To platí také v případě balkonů nebo říms, kde se kočky rády procházejí a i z těchto míst se mohou zřítit. Okna otevřená na ventilaci je pak potřeba zabezpečit speciální mřížkou.

Pokud přeci jen dojde k tomu, že zapomenete ventilaci zavřít a najdete svou kočku zaklíněnou, zavezte ji ihned po vyproštění k veterináři. A to i když se vám kočka bude zdát naprosto v pořádku. Může mít totiž skrytý zdravotní problém.

Co dělat, když kočka spadne z výšky:
• V případě pádu vaší kočky urychleně navštivte veterináře. Uložte si číslo na veterináře, kterého pravidelně navštěvujete, do mobilního telefonu. V případě, že neposkytuje pohotovost, uložte si také telefonní číslo na veterinární ordinaci, která ji zajišťuje.

• V Praze a okolí zajišťuje rychlou pomoc Záchranná služba veterinární Pet-medic Praha nepřetržitě na telefonu 724 184 840.

• V případě, že vaše kočka během pádu uvízla například na stromě či římse, nebo se zaklínila ve ventilaci a je nad vaše síly ji vyprostit, pomohou vám hasiči na lince 150. Ti mají záchranu zvířat přímo v popisu práce.

• Stáhněte si do telefonu užitečnou aplikaci Zvíře+, kde najdete návody 1. pomoci i kontakty na nejbližší veterináře, kterým můžete zavolat přímo z aplikace.