„Obecně je pro zvířata velmi dobré, když mohou spát se svými pány,“ uvedla Dana Varbleová, hlavní zvěrolékařka Severoamerické veterinární společnosti. Podle ní domácí zvířata, která s námi sdílejí postel, mívají větší důvěru a pevnější pouto k jejich člověku. Psi a kočky, kteří mají těsnější vazbu se svými páníčky, získávajíi další zdravotní výhody, včetně zvýšeného množství neurotransmiterů, jako jsou oxytocin a dopamin, tedy takzvané hormony štěstí.

Mazlíčci ruší naše sny

Ale co lidé. Je pro nás dobré spát se zvířaty v posteli? Odborníci tradičně říkají, že ne, protože by náš spánek nemusel být kvalitní. „Zvířata se mohou pohybovat, štěkat a narušovat spánek. Spánek psů i koček není nepřetržitý, chodí po posteli, šlapou po lidech. Všechny tyto aktivity vedou k roztříštění spánku,“ řekl Vsevolod Polotsky, ředitel výzkumu spánku na katedře lékařství Univerzity Johnse Hopkinse.

„Tato mikroprobuzení, ke kterým může dojít bez vašeho vědomí, jsou rušivá. Vytrhávají vás z hlubokého spánku,“ uvedla neuroložka Kristen Knutsonová z Feinbergovy lékařské fakulty Severozápadní univerzity. „Jsou spojena s uvolňováním stresového hormonu kortizolu, který může spánek dále zhoršit,“ dodala.Nedávné studie ovšem pro změnu ukázaly, že domácí zvířata v ložnici by naopak mohla být pro některé lidi prospěšná.

Domácí antidepresivum

„Pacientům s depresí nebo úzkostí může prospívat, když mají v posteli svého domácího mazlíčka. Je pro ně polštářem a vždy teplou dekou. Navíc to přítulné, mazlivé a chlupaté stvoření snižuje jejich úzkost,“ uvedl další odborník na spánek Raj Dasgupta z Jihokalifornské univerzity.

Údaje shromážděné v roce 2017 z Centra spánkové medicíny kliniky Mayo vePhoenixu zjistily, že více než polovina majitelů domácích mazlíčků, kteří byli na klinice vyšetřeni, dovoluje svému zvířeti spát v ložnici – a podle většiny z nich je pes či kočka při spaní nejen neruší, ale dokonce se jim v jejich přítomnosti spí lépe. Zhruba 20 procent nicméně uvedlo, že jim jejich chlupatí přátelé spánek narušují.