„Máme ho, Bože, moc děkujeme, a také hodným lidem, paní Ivetě Myškeříkové a chlapům ze servisu aut za Tradecem, jak se ho ujali,“ napsal Pavel Tichopádek ve čtvrtek 29. června na Facebook. Pátrání mohlo být konečně úspěšně uzavřeno. Pro Pavla Tichopádka, který právě toho dne měl svátek, to byl určitě nejkrásnější dárek.

Uprchlík mezi auty

Rodinný miláček Marw, bostonský teriér, se ztratil 7. června, kdy vyšel ze vrat rodinného domu a nešťastně vběhl pod projíždějící dodávku. Nic se mu nestalo, ale byl v takovém šoku, že se dal na útěk a domů už se nevrátil.

Nezmizel úplně beze stopy. Objevil se na záznamu městských kamer. Když se zpráva o jeho zmizení rozšířila na sociálních sítích i ve sdělovacích prostředcích, začali se hlásit lidé s informacemi, že Marwa viděli na silničních obchvatu u Uherského Hradiště. Tak kličkoval mezi auty. Pak byl viděn v nedalekých Kunovicích. Tichopádkovi a jejich přátelé tam okamžitě vyrazili, ale neuspěli. Pátrání však jelo dál.

Rodina Pavla Tichopádka z Uherského Hradiště hledá svého ztraceného kamaráda, bostonského teriéra Marwa
Ztraceného psa Marwa pomáhá hledat i Lucie Bílá. Majitel dá nálezci 30 tisíc

„Vytiskli jsme asi 150 letáků, zpráva o pátrání vyšla v novinách. V okolních obcích prosbu o pomoc při jeho hledání několikrát denně hlásil obecní rozhlas. Přihlásila se nám slečna z Kroměříže, která se pátráním po psech zabývá profesionálně, údaje o Marwovi jsou i na portálu Psí detektiv,“ řekl Deníku týden po Marwově vylekaném útěku Pavel Tichopádek.

Signály, že Marw žije

Vše nasvědčovalo tomu, že ztracený pejsek je stále v okolí, ale bojí se lidí a vychází jen v noci. Tichopádkovi na pátrací akce brali i svého druhého psa, také bostonského teriéra, s nadějí, že by mohl svého kamaráda vystopovat. Ale bez úspěchu.

Rodina, která po přítulném mazlivém psovi velmi tesknila, vypsala dokonce finanční odměnu pro toho, kdo Marwa najde, nebo pomůže k jeho nalezení. „Pokud psa někdo uvidí a já si ho odtud na základě této informace odvezu, nebo pokud ho odchytne, dostane odměnu 30 tisíc korun,“ oznámil Pavel Tichopádek.

Během uplynulých týdnů se mu ozvaly desítky lidí. Některé informace pomohly, jiné byly zbytečné nebo dokonce zavádějící, ale Tichopádkovi se nezlobili. Bylo pro ně důležité, že lidé jim chtějí pomoci. Navíc postupně získávali signály, že Marw stále žije a ukrývá se v okolí silničního obchvatu, pravděpodobně hlavně v tamních propustích.

Jídlo a deka

„Asi pět lidí během tří dnů nás upozornilo, že ho viděli v Kunovicích za Albertem okolo propustí pod silnicí. Jedna paní tam šla se psem, viděla Marwa a volala nám, že je to určitě on. Jiný pán po tom obchvatu jezdil pravidelně, vždycky jel velmi pomalu, a ten ho taky zahlédl,“ vypráví Pavel Tichopádek.

Pak po silnici jeli těžaři dřeva v tranzitu a najednou jim do cesty vběhl pes a asi 400 metrů utíkal před nimi. Protože o pátrání věděli, zastavili a pustili se za ním, ale uprchlík jim zmizel v poli. „Bylo prý vidět, že se strašně bojí,“ podotkl Pavel Tichopádek.

Kříženec pudla a Kavalír King Charles španěla. Ilustrační snímek
Ztracený pes urazil v taxíku přes 160 kilometrů. Cestu domů ale našel

Ale rodina tehdy už s jistotou věděla, že Marw žije i kde se ukrývá. Začali mu k propustím vozit jídlo, a když je přijeli za hodinu zkontrolovat, už tam nebylo. Také mu tam dali deku. To, že se jim pes neukázal, znamenalo, že se stále bojí.

Marw zadržen v autoservisu

Ve čtvrtek 29. července se však věci daly do pohybu. Odpoledne rodině zavolala paní, že Marwa vidí u obchvatu v hradišťské Průmyslové ulici. Tichopádkovi tam vyjeli i s druhým psem a tentokrát Marwa skutečně viděli. Bohužel pouze krátce, protože se vylekal a utekl. Druhý bostonský teriér se vydal po jeho stopě.

„Běžel hrozně rychle, vůbec jsem mu nestačil, musel jsem odpočívat,“ přiznává s úsměvem Pavel Tichopádek. Ale to už volali zaměstnanci nedalekého autoservisu, že psa mají.

Spal v teple, ale nevoněl

Marw musel rodinu poznat a znovu si na ni zvyknout, ale setkání po třech týdnech prý bylo velmi dojemné. Nejsrdečněji se vítali dva psí kamarádi. „Ti dva se od sebe nehnou. Teď Marw leží na lehátku a ten druhý na něj kouká a nespustí z něj oči,“ řekl v pátek Deníku Pavel Tichopádek.

Po zaběhlém Argovi pátral majitel 24 dní, než ho hasiči zachránili ze štoly
Malý zázrak? Zaběhlého psa našli po 24 dnech ve štole. Majitel: Je v pořádku

A už se také ví, kde se Marw schovával. Prozradil ho prý nezaměnitelný odér. „Tři týdny byl v polích. Je tam velké hnojiště, kde zřejmě přespával, protože tam bylo teplo. Taky byl po tom hnoji pěkně cítit, takže ho čekala koupel,“ směje se Pavel Tichopádek. Ztracený pes se ale stále pohyboval v okruhu asi tří kilometrů od domova.

Odměna nepropadne

A kdo dostane odměnu? Paní, která Tichopádkovi upozornila, ani zaměstnanci autoservisu peníze nechtěli. Rodina pro ně proto připravila aspoň dárky. Peníze si ale nenechají ani Tichopádkovi. „Dáme je na dobročinné účely,“ uvedli.

Teď se spolu s přáteli, kteří jim obětavě pomáhali, radují, že mají ztraceného psího kamaráda zase doma. Velmi je těší také pocit spolupatřičnosti, který pátrání po Marwovi vzbudil. Jeho hledání díky sociálním sítím, rozhlasovým stanicím, Deníku i dalším periodikům zasáhlo velké množství lidí a malý bostonský teriér z Uherského Hradiště se stal nejhledanějším psem v Česku.

Pavel Tichopádek si toho velmi cení: „Marw zvedl velikou vlnu solidarity a spojil spoustu lidí dohromady. Bylo to úžasné!“