Ratufu obrovskou, které se někdy říká i malabarská obří veverka (známá je také pod přízviskem obrovská) lze spatřit na území poloostrovní Indie. Dočkala se dokonce zápisu v Guinessově knize rekordů. Může dorůst do délky přesahující i jeden metr, přičemž dvě třetiny tvoří její dlouhý nápadný ocas. Žije pod hustým stromovým baldachýnem, z jehož výšin sestupuje jen zřídkakdy. Mezi korunami stromů se přitom pohybuje až šestimetrovými skoky.

Boj o chlebovník. Podívejte se na „fackovací soutěž“ mezi makaky a největší veverkou světa:

| Video: Youtube

Největší veverka světa je  úchvatná nejen svými rozměry a akrobatickými schopnostmi, ale také nezvyklým zbarvením. Příroda jít totiž nadělila opravdu pestrobarevný kabátek.

Barevná krasavice

Srst malabarské veverky hýří výraznými barvami od smetanové přes oranžovou, různé tóny hnědé a černé až k nafialovělým odleskům. „Na první pohled velmi nápadné zbarvení ve skutečnosti poskytuje veverce skvělé krytí,“ vysvětluje server Atlas Obscura. Tím, že většinu života tráví v díky prosvítajícímu slunci skvrnitém baldachýnu, snadno se svou patchworkovou srstí splyne s okolím.

Na Wikipedii se lze dočíst, že v případě nebezpečí, které pro ni představují zejména draví ptáci, se veverka namísto útěku přitiskne k větvi a „zamrzne“. Tímto způsobem se stane dokonale nenápadnou.

Indická veverka je sice denní tvor, nejvíce aktivní je však časně ráno a ve večerních hodinách. Během dne spíše odpočívá. Její strava zahrnuje ovoce, květiny, ořechy, ale ráda si pochutná i na drobné kořisti jako je hmyz.

Proslavil ji fotograf

Do širšího povědomí se barevná veverčí kráska dostala v roce 2019 díky amatérskému fotografovi Kaushikovi Vijayanovi. Ten v daném roce pořídil nádherné snímky malabarské obří veverky, které se rychle staly virálními a obletěly celý svět. Tehdy devětatřicetiletý Vijayan, který dle webu CBS News pochází z Indie a nyní žije v Saúdské Arábii, vyfotil veverku v jejím přirozeném prostředí v indickém okrese Pathanamthitta.

„Jsem ohromen všemi reakcemi, které dostávám. Jsou jednou z hlavních sil, které mě ženou dopředu,“ uvedl tehdy Kaushik Vijayan pro CBS News.

Fotograf tenkrát snímky umístil na svůj instagramový účet kaushikvijayan.photography, kde má v současnosti přes 32 tisíc sledujících. Fotografií si brzy všimla i společnost SWNS, globální distributor médií, a půvabná veverka se stala světovou celebritou. Mnozí lidé dokonce v první chvíli nevěřili, že se jedná o reálné zvíře.