Chovatelé koček vědí, že kočky milují krabice a uzavřené prostory. Je to proto, že jim poskytují pocit bezpečí, a tak je chrání před stresem, vytváří jim útulné místečko a navíc v nich vzniká prostor k zábavě i odpočinku. Často je legrační pozorovat, jak se kočka snaží uvelebit i ve velmi malé krabici. Nutkání koček lézt do krabic s odhodláním „když se tam vejdu, tak si sednu“, má však i další zajímavé okolnosti.

Pokud se potvrdí závěry nové studie, kočky by v budoucnu mohly být využívány v kriminalistice. Jako svědci trestných činů
Vědci přišli u koček na další schopnost. Mohou pomoci odhalit vraha

„Nedávná studie naznačuje, že si stejně rády sednou do obrysu čtverce a dokonce i do iluzorního obrysu čtverce, což ukazuje, že se kočky - stejně jako jejich lidští páníčci - mohou nechat zmást optickým klamem,“ napsal vědecký server Live Science.

Co udělá kočka, když vidí čtverec:

Zdroj: Youtube

Autorka studie Gabriella Smithová, vědkyně zabývající se zvířecími poznávacími schopnostmi ve středisku Thinking Dog na univerzitě Hunter College v New Yorku, však chtěla zjistit, jestli se kočičí tendence sedět ve čtvercích na podlaze vztahuje i na iluzorní čtverce.

„Tento objev nás informuje o vývoji jejich vidění, především jejich citlivosti ke konturám a k tomu, jak na tom jsou v porovnání s lidmi a dalšími zvířaty,“ shrnula autorka studie
o kočkách Gabriella Smithová. 

Gabriella Smithová a její kolegové se soustředili na takzvanou Kaniszovu iluzi a naaranžovali na podlahu čtyři body naznačující kontury čtverce.

„Vědci prostřednictvím twitteru oslovili více než 560 majitelů koček, aby se do projektu zapojili… Aby majitelé podvědomě pohledem nenasměrovali kočku správným směrem, dostali instrukci, aby si vzali tmavé brýle,“ uvedl web Live Science.

Jakmile měli tvary nalepené na podlaze, pustili dobrovolníci svou kočku do místnosti a sledovali, jestli se do některého z obrysů posadí alespoň na tři vteřiny během pěti minut od chvíle, kdy vstoupila do místnosti. Test natáčeli na video.

Tuhle kočku zmátl i jiný typ optické iluze:

Všechny testy nakonec dokončilo jen třicet majitelů. Vědci zjistili, že kočky si vybraly iluzorní čtverec sedmkrát a osmkrát skutečný čtverec. „To naznačuje, že jsou snadno ovlivnitelné iluzí,“ řekla Gabriella Smithová.