Zvířat ve stanicích přibývá hlavně kvůli lidské činnosti a infrastruktuře. Vrátit do přírody se podaří více než polovinu zvířat, to však pro pracovníky znamená 24hodinovou péči. Další ale zůstávají v péči stanic do konce života.

„V letošním roce jsme zaznamenali významný nárůst počtu zvířat přijatých do našich záchranných stanic. Současně se výrazně zvýšily náklady spojené s péčí o ně – stoupají výdaje na pohonné hmoty pro přepravu zvířat, energie pro provoz stanic, krmení a léky nezbytné pro uzdravení a rehabilitaci zvířat,“ uvedl Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.

Vánoční výzdoba představuje pro domácí mazlíčky nemalé riziko:

Doplnil, že vánoční sbírka Ježíšek pro zvířata stanicím v pokrytí rostoucích nákladů významně pomáhá a zajišťuje, aby mohly efektivně fungovat i na počátku nového roku.

„Vánoční sbírka apeluje na odpovědnost a štědrost, aby se záchranné stanice mohly i nadále věnovat své neocenitelné práci. Příspěvek do sbírky pomůže zvířatům v nouzi a dá jim šanci na nový život,“ zdůraznil Stýblo.

Ježíšek pro zvířata:

| Video: Youtube

Každoročním cílem kampaně je vybrat dva miliony korun. Na dárcovské webové stránce www.jezisekprozvirata.cz může snadno přispět každý milovník zvířat.

I v útulcích pro opuštěná zvířata se mohou spoléhat na dary od lidí s dobrým srdcem. V mnoha z nich pořádají každoročně před Vánocemi dny otevřených dveří a sbírky dárků pro zvířata. Pod stromečkem tak končí nejčastěji krmivo, pamlsky nebo čisticí prostředky pro potřeby zaměstnanců, potřeba bývají také steliva, antiparazitní pipety či obojky, kancelářské potřeby nebo různé klece či plastové kočičí záchodky.

Zvířatům v nouzi pomáhají desítky sbírek: 

Pokud si dárce není jistý, co v konkrétním útulku pomůže nejvíce, nic nezkazí zasláním peněz na bankovní účet daného zařízení. Stále také běží největší sbírka pro útulky v Česku Den zvířat na webu www.denzvirat.cz, která symbolicky odstartovala na Mezinárodní den zvířat 4. října a finišuje koncem roku. Následně se výtěžek rozdělí mezi 129 útulků napříč Českem.

Pomoc ocení i zoologické zahrady

Pomoc ocení také pracovníci zoologických zahrad. Ve většině z nich uvítají, když návštěvníci přinesou suché pečivo, zeleninu, ovoce, zrní, oříšky, piškoty, případně i psí nebo kočičí konzervy. Zvířata jimi nemají krmit sami, ale odevzdat je u vstupu.

Příběhy zvířat v záchranných stanicíchclose Kalous pustovka. info Zdroj: ČSOP zoom_in Kalous pustovka „Jsem kalous pustovka a žiji v Rajhradě. Nedávno mě ale u Znojma srazilo auto a já si zlomil křídlo. Pan řidič byl hodný a odvezl mě do záchranné stanice, kde mi paní doktorka krásně odoperovala otevřenou zlomeninu. A já se teď léčím. V Rajhradě budu celou zimu. Vánoce tak budu slavit tady ve stanici. Věřím, že se brzy uzdravím a budu zase neslyšně létat krajinou.“

close Vydra říční. info Zdroj: ČSOP zoom_in Vydra říční „Jsem vydra říční a žiji v Bartošovicích. Bydlela jsem u rybníka, máma se o mě starala a lovila ryby. Nedávno jsem se zatoulala. Najednou jsem byla sama a dostala jsem obrovský strach. Naštěstí mě našli dobří lidé a odnesli mě do záchranné stanice, kde se o mě krásně starají. Pár dní jsem musela být v intenzivní péči ošetřovatelů, ale teď už jsem ve vydří školce a mám spoustu nových kamarádů. Přestože je to tu moc fajn, tak se těším, až budu plavat na svobodě.“

zdroj: Zvíře v nouzi