S fretkou vždy po dobrém

„Fretka je poslušná a vychovatelná asi jako manželka,“ říká s úsměvem a nadsázkou David Špidlen. „Potřebuje partnera, dobré chování i dobré zacházení. Když je správná odměna, tak se chová skvěle, když nestojí za nic, dělá si, co chce. Musíte s ní jednat po dobrém, jinak pro ni budete nepřítelem a bude vás ve svém teritoriu lovit,“ vysvětluje zkušený chovatel z Prahy.

Fretka je podle něj umíněná, a když si ji znepřátelíte, může se stát, že přijdete domů a za chvíli ji máte zakousnutou v patě. Jemu osobně se to nikdy nestalo, protože své fretky vždy vychovával přátelským způsobem.

Podívejte se na dojemné video, jak fretka ukazuje člověku svá mláďátka:

| Video: Youtube

„Když má někdo pocit, že fretka je jako pes a že jí může dát na zadek nebo ji zbít, protože něco vyvedla, bude s ní mít problémy. Fretky mají divočejší genom než pes i kočka. Je potřeba je trvale socializovat,“ popisuje Špidlen správný přístup k výchově.

Mají rády trubky, roury i peněženky

Fretky jsou hravá zvířata. Obecně je skvělé, když mají místa, jako jsou trubky nebo roury, které mohou prolézat, a různé druhy hracích pelíšků.

„Zkoušeli jsme jim dávat  různé hračky, ale jediné, co funguje déle, je, pokud si s nimi hrajeme i my. Perfektní je nějaká věc na gumě, o niž se s nimi přetahujete, nebo něco jako  myšička na baterii, za níž běhají a kterou loví. S balónkem nebo pinpongovým míčkem si ale dlouho nevystačí, pětkrát se za ním rozběhnou, a pak je přestane zajímat,“ upozorňuje Špidlen.

„Jsou zatížené na gumu, takže je baví kousat třeba těsnění od pračky nebo gumové rukojeti od propisovacích tužek, futrály od telefonu a spoustu dalších věcí. Rády věci kradou a schovávají si je. Musíte si proto dávat pozor na peněženky, mobily, aby vám je někam neodnesly. Ale jinak jsou docela vzorné,“ pochvaluje si chovatel.

Kotrmelcem a panáčkováním fretka končí

„Jejich velkou zábavou je hrabat nory a hledat kořist v květináčích. Rozlučte se také se záclonami až po zem, protože po nich mohou šplhat, a to pak k maléru není daleko,“ usmívá se muž.

Pro úspěšný a bezproblémový chov fretek zkrátka musíte změnit prostředí svého bytu, aby se v něm mohla zvířata pohodlně a bez rizika pohybovat.

close Fretky jsou hravá zvířata. Obecně je skvělé, když mají trubky nebo roury, které mohou prolézat, a různé druhy hracích pelíšků. info Zdroj: se svolením Davida Špidlena zoom_in Fretky jsou hravá zvířata. Mají rády trubky nebo roury, které mohou prolézat, a různé druhy hracích pelíšků

Cvičit na povely své fretky David Špidlen nezkoušel. Ale říká, že fretky se mohou naučit na některé signál přijít, přeskočit překážku, udělat kotrmelec, válet sudy nebo panáčkovat. Se složitějšími aktivitami přesto nepočítejte.

Fretka není vegetarián

Fretka je masožravec. Lidé by jí neměli dávat zeleninu, potraviny obsahující cukr, luštěniny či obiloviny, žádoucí je naopak co nejčistší maso a kvalitní granule.

„Můžete jim předkládat mladá kuřátka, nebo myši či potkany, což je jejich přirozená strava. Koupit se dají zmrazené. Je to komplexní strava, protože kosti a vaziva obsahují minerály i stopové prvky, které zvíře potřebuje. Přikrmovat je můžete granulemi pro kočky, které obsahují alespoň 80 procent masa. Ideální jsou ta pro koťata, protože obsahují taurin. Fretky si také rády pochutnají na syrovém žloutku,“ vysvětluje Špidlen.

Je lepší mít zvěrolékaře specialistu

Náročnější je také zvěrolékařská péče. Je ideální mít specialistu, který se v lasicovitých šelmách vyzná. Fretky mohou mít stejné nebo velmi podobné nemoci jako kočky a psi, ale často se musí léčit jinými postupy i léky.

„Pokud například použijete špatný přípravek při léčbě svrabu, můžete fretce uškodit, nebo ji dokonce zabít,“ varuje Špidlen. Najít správného veterináře - specialistu však podle něj není obtížné, poradí vám komunita chovatelů fretek.

Péče o srst fretky není náročná, pokud nejde o fretky výstavní, kde na barvě srsti záleží. Budou-li mít kvalitní stravu, budou mít také kvalitní srst.

„Chov s ostatními zvířaty nebývá problém. Záleží ale na povaze všech zvířat. Fretka je tvrdohlavec a nenechá si jen tak něco líbit. Nebývá tím, kdo se vzdává. Je potřeba, aby trošku rozumná byla všechna vaše zvířata. Pokud je fretka mladá a ještě nemá definitivní sociální vazby, pak většinou zapadne do jakéhokoliv kolektivu. Mohou v něm být psi i kočky,“ vysvětluje David Špidlen.