Pravděpodobně místo pětistovky zaplatí lidé z Vamberka šest set šedesát korun. „Na jednáních jsme probírali dva extrémní názory, a to buď částku nechat, nebo ji zvýšit na plné pecky. Padaly argumenty pro i proti. U nás vycházelo, že bychom ji mohli zvýšit až na sedm set padesát korun. Návrh finančního výboru je ale nakonec někde mezi," říká starosta Vamberka Jiří Mazúch, podle kterého je velká pravděpodobnost, že zastupitelstvo tento návrh schválí.

I proto by se chtěl zaměřit na to, aby se lidé naučili odpad třídit. Tak by se mohly totiž městu nějaké peníze vrátit.

S největší pravděpodobností se poplatek zvýší i v Rokytnici. Ovšem i tady o tom musí nejprve rozhodnout zastupitelstvo.

„Samozřejmě že se chceme trochu více přiblížit reálným nákladům, takže rada města navrhla navýšení. Zatím nechci říkat o kolik, protože to se teprve bude řešit. Chceme tak lidi donutit, aby daleko více třídili a čerpali odměny, které jim pak poplatek zlevní," uvedl rokytnický starosta Petr Hudousek, podle něhož by ho mohli zvednout maximálně na 945 korun.

Dalším doporučením rady je proto výrazně posílit odměnu za třídění odpadu.

Nyní město vyplácí čtyři koruny za pytel vytříděného plastu. „Nově by sazba mohla být zvýšena o sto procent, tedy na osm korun," dodal Petr Hudousek.

Otazníky ohledně zvýšení sazby za odpadky visí nad Opočnem, kde skutečná cena za jeho odvoz je vyšší o 64 tisíc korun. To vychází přibližně o dvacetikorunu na osobu více, než je současná částka. Zda budou zastupitelé pro zdražení, zatím není jasné.

„Já sám za sebe bych poplatek za komunální odpad asi nezvyšoval. Myslím si, že bychom ho měli nechat stejný a budeme raději nabádat lidi, aby ho více třídili. Tím se to může smáznout. Proto já budu prosazovat to, aby částka zůstala stejná. Lidé už jsou dnes zatěžováni dost. Ale záleží na rozhodnutí zastupitelstva," vysvětlil Štěpán Jelínek, starosta Opočna.

Naopak určitě se nebude zdražovat v Borohrádku, kde mají poplatek nastavený na pět set korun už dlouhodobě. A to i přesto, že zde doplácí asi čtyři sta korun na osobu.

„Nechceme zatěžovat naše občany. Myslíme si, že to zvládneme tak, jak to máme. Zatím o tom neuvažujeme ani do budoucna, ale je to těžké. Pokud se budou zvyšovat extrémně náklady, tak samozřejmě zdražíme. Ale příští rok to nebude," tvrdí starosta Borohrádku Milan Maček.

Zároveň dodává, že službu svozu jim zajišťuje organizace, ve které je město podílníkem, takže si náklady za odpad hlídá.

Ani Rychnov výši poplatku příští rok změnit nehodlá, a to i přesto, že náklady jsou o něco vyšší.

„Není to ale tak dramatický rozdíl. Navíc se do částky za odpad započítává i svoz košů ve městě, tak bychom se na tom také měli podílet. Proto mohu s plnou odpovědností říci, že pro příští rok nebudu navrhovat navýšení poplatku ani o jednu korunu," řekl rychnovský starosta Jan Skořepa.

Přestože o tom není ještě rozhodnuto, ani rada města Dobrušky zastupitelstvu zvýšení poplatku nedoporučí, a tak se zdražovat nebude.

„Není to potřeba, v Dobrušce se odpad hodně třídí, takže zůstaneme na té samé stejné ceně čtyři sta čtyřicet korun na osobu. Nechceme dál zatěžovat naše obyvatele, aby platili více. Ani do budoucna o tom neuvažujeme," zdůrazňuje Petr Tojnar, starosta Dobrušky.

Určitě se nebude zdražovat ani v Solnici, kde mají zavedený lístkový systém. Vyvezení popelnice tak stojí sedmdesát korun.

„Za poslední roky nám množství komunálního odpadu kleslo a tříděného odpadu se zvýšilo. Peníze za vývoz tříděného odpadu pak městu náklady na ten komunální bohatě pokryje," dodal starosta Ladislav Kubíček.

Oproti tomu situace v Týništi a v Kostelci vůbec zatím jasná není a starostové odmítli prozradit, zda si jejich občané připlatí či nikoliv.

„Ještě jsme to neprobírali. Sice cítíme, že by zdražení bylo potřeba, protože v současné době máme náklady přes 760 korun na obyvatele. Rada se ale zatím nerozhodla. Proto se nedá předjímat, jak to dopadne," přiznal starosta Týniště Jaroslav Matička.

To kostelecký starosta už verdikt zná, přesto ho ještě nechtěl prozradit. „Rada měla už jednání, vše se ale ještě zpracovává a já bych nerad předbíhal něčemu, co ještě není venku," řekl Jiří Bartoš.

Kolik se teď za odpad platí ve městech Rychnovska

Borohrádek: 500 Kč
Opočno: 450 Kč
Kostelec nad Orlicí: 500 Kč
Rychnov nad Kněžnou: 500 Kč
Týniště nad Orlicí: 492 Kč
Vamberk: 500 Kč
Dobruška: 440 Kč
Solnice: 70 Kč za vývoz popelnice
Rokytnice v Orlických horách: 500 Kč