„Pro veřejnost je zvonice a s ní i třetí největší český zvon Kryštof až do konce turistické sezóny Zámek Rychnov nad Kněžnou nepřístupný,“ informovalo na facebooku město Rychnov nad Kněžnou.

Renesanční zvonice stojí nedaleko zámeckého kostela Nejsvětější Trojice, který nedávno prošel rekonstrukcí. Zvonice ukrývá unikátní zvon jménem Kryštof. „Zvon Kryštof odlil v roce 1602 mistr zvonařský Jan Benešovský z Moravské Třebové na základě objednávky tehdejšího majitele rychnovského panství Kryštofa Betengla z Neyenperka, podle kterého zvon dostal své jméno,“ poodkrývá historii zvonu Zámek Rychnov nad Kněžnou.

Jan Egon Kolowrat Krakowský Liebsteinský před rychnovským zámkem.
Dlouho jsme se těšili, říká Jan Kolowrat Krakowský. Perla baroka opět září

Zvon Kryštof je v současné době třetím největším funkčním zvonem v Čechách. Největším funkčním zvonem je Zikmund z katedrály sv. Víta na Pražském hradě, druhým největším je pak zvon Augustin v Hradci Králové na Bílé věži.

„Před časem hrozilo zvonu Kryštof reálné nebezpečí, že po čtyřech stoletích provozování pukne. Z nadšení několika jednotlivců byla založena obecně prospěšná společnost Kryštof, která si předsevzala zvon zrestaurovat z prostředků veřejné sbírky a ze sponzorských darů,“ uvádí na svém webu rychnovský zámek.

Zdroj: Youtube

Zvon Kryštof je mimořádný nejen svou velikostí, ale i výzdobou, pokrývají ho reliéfy s motivy ukřižování a sv. Kryštofa přenášejícího na rameni dítě – Ježíše. V plášti je zalito 25 kusů mincí.