Nová hala vyroste na místě stávajících stájí. Ty zde stojí už od šedesátých let. Poslední rekonstrukce zde proběhla v roce 1995. Od té doby se nic nerealizovalo.

„Původní stáje musíme  nejdříve zbourat. Dobytek na tuto dobu budeme muset přemístit na provizorní místo, část z něho pak bude na pastvě," prozrazuje ředitel zemědělského družstva v Dobrušce Miloš Pazderka.

Podle něho se tato stavební akce obejde bez jakéhokoliv omezení provozu. Chtějí vše vybudovat za chodu.

Krávy chtějí v zemědělském družstvu rozhodně zanechat, představují pro ně totiž velkou část výdělku.

„Užitkovost máme na jednu krávu více jak deset tisíc litrů  ročně, proto nechceme dopustit, aby se dostaly na jatka. Tento dobytek potřebujeme také kvůli zdejší bioplynové stanici. Až z jedné poloviny se do ní používá kravský hnůj," vysvětluje ředitel družstva.

Ten dodává, že je také mnohem lepší hnůj využít takto, než ho skladovat na polích.

Nová stáj bude určena pro 394 produkčních a 50 suchostojných krav.  Hlavním záměrem zemědělského družstva je  zajistit dobytku hlavně pohodlí. Částečně se zlepší také podmínky pro pracovníky, kteří se tak budou pohybovat ve větším a vzdušnějším prostředí. Na prvním místě však zůstávají zvířata, kterým budou díky nové stájí zajištěny větší prostory. Hala bude totiž rozměrové větší než ty původní.

Nová stáj by se měla začít stavět začátkem března, její dokončení se předběžně plánuje na konec října.

Práce se budou realizovat na etapy, v první řadě se postaví samostatná stáj s šesti řadami a krmným stolem. Jakmile se dostaví tato část, přidělají se další dvě řady.

Stavba by měla vyjít řádově na částku okolo pětačtyřiceti milionů korun. Zemědělské družstvo bude ale na náročnou investici žádat o dotaci. O jejím přidělení se však teprve rozhodne.

Kladou důraz na velké prostory

„Hala bude rozměrově větší oproti původním stájím. V nich jsme doposud používali šikmé lehací boxy pro dobytek, a to kvůli tomu, že jsme byli omezeni prostorem. V nové hale bude daleko více místa a také širší chodby," podotýká ředitel zemědělského družstva Miloš Pazderka.

Nová stáj bude jednou z nejvyšších v republice, ve svém hřebenu totiž dosáhne výšky až jedna dvacet metrů. Tím zemědělci docílí toho, že bude v prostorech více čerstvého vzduchu pro zvířata bez ventilátorů. V létě tak nebudou muset řešit složité větrání. Střecha bude kaskádová s mnoha světlíky.

Kvůli velké výšce se ale také zvedne výrazně cena, na stavbu se totiž musí použít až dvojnásobek železa.

V nové stáji však chtějí zachovat  technologii, které používaly do teď, roboty neplánují. To je podle ředitele družstva spíše určené pro menší počet dobytka.

„Naším záměrem je postavit stáj pro zvířata, tedy pro jejich dobro a ne pro pohodlí zaměstnanců. Bude tu samozřejmě fungovat robotický přihrnovač na krmení. To ale výrazně práci lidem neušetří," vysvětluje ředitel Miloš Pazderka.

Dle něho budou mít zaměstnanci stále stejně  práce. Krávy se totiž budou muset stále dojit a hnůj se musí také vyhrnout pryč. V družstvu nechtějí ušetřit žádného pracovníka, jejich počet zůstane nadále stejný. Družstvo tímto chce zajistit  stálou zaměstnanost.

V tuto chvíli se o stavbě jedná, To potvrzuje i Odbor výstavby a životního prostředí v Dobrušce. „Momentálně probíhá územní řízení pak bude následovat stavební povolení. V zemědělském družstvu řeší modernizaci stájí na úrovni, což jistě prospěje našemu zemědělství," uvedl vedoucí odboru Petr Bečička.

V tuto chvíli se ale řeší takovýchto staveb minimum.