Úžeh, úpal, dehydratace či selhání organizmu hrozí v těchto dnech nejen lidem, ale také zvířatům. Některé z nich teplo snášejí dobře, jiné druhy naopak vyhledávají stín a vodní plochy.

Stejně jako lidé by i zvířata měla dodržovat pitný režim a mít přístup do zastíněných míst. Neměla by se ani jakkoli přetěžovat a absolvovat vycházky na přímém sluníčku. Ohroženou skupinou je především starší věková kategorie a kardiaci jako u lidí. „Zvířata musí dodržovat dostatečný pitný režim, ale je nutný individuální přístup. Samozřejmostí je držení zvířat v tropických teplotách ve stínu,“ informoval rychnovský veterinář Jan Karban. Větší nebezpečí přehřátí hrozí psím plemenům s kratším čumákem, jako jsou například rotvajleři a boxeři.

Osvěžování a koupání

I zvířata sama vyhledávají osvěžení v podobě sprchy či koupele. Pracovníci zámku v Častolovicích dopřávají obyvatelům tamního minizvěřince pravidelné vodní hrátky. „Zavlažujeme celou zahradu. Kuřata pštrosa emu si libují ve vodním bazénku. Kozy, oslíci či mladí daňci mají rádi vodní osvěžování. Prasata spíše vyhledávají stín, stejně jako ptáci. Ti taková vedra mít nemusí. Zato pávi jsou nyní ve svém živlu,“ prozradil správce zámku Jiří Bednář.

Při koupání zvířat v přírodních vodách je nutné dát pozor na sinice, které způsobují nejen kožní problémy, ale mohou zasáhnout i vnitřní orgány.

Klimatizace

Cestování s domácími mazlíčky je v tomto horkém období vhodné pouze v klimatizovaném vozidle. Stejně tak je ale nebezpečné extrémní snižování teploty uvnitř auta, pak hrozí různé respirační onemocnění.

Skotu je lépe na pastvě

„Stále větráme chlévy, všechna okna i vrata jsou dokořán, aby uvnitř proudil vzduch. Pokud je to možné, pouštíme dobytek na pastvu, tam jim je lépe ve stínu stromů. Samozřejmě mají neustálý přístup k vodě,“ řekla zootechnička Zemědělského družstva Přepychy.

Divoká zvěř s vodou umí hospodařit

S vodou, kterou má zvěř v přírodě k dispozici, umí dobře hospodařit. Některé druhy v současných parných dnech výrazně eliminují svůj pohyb a zdržují se ve stinných lokalitách, kterými jsou především houštiny. Pro lesní zvěř je voda běžně dostupná hlavně v zelené potravě, což je základní zdroj potravy přežvýkavců. Predátoři získávají podstatný díl vody z masa své kořisti.

„Přestože je v současné době v našich lesích nebývalé sucho, pro potřeby zvěře je vody stále ještě dostatek. Pokračování extrémně suchého počasí by však podmínky pro život lesní zvěře výrazně zhoršilo,“ uvedl tiskový mluvčí Lesů České republiky Zbyněk Boublík.