VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zvelebení pěší zóny dostanou za „domácí“ úkol studenti

Rychnov nad Kněžnou – Procházka pěší zónou v Havlíčkově ulici bude možná brzy příjemnější. Město se ji totiž rozhodlo zvelebit a na pomoc si k tomu přizve studenty.

22.8.2012
SDÍLEJ:

Pěší zóna v rychnovské Havlíčkově uliciFoto: Kamila Císařová

„Říkali jsme si, proč by se na to nepodíval někdo z úplně jiné strany, z pohledu nezávislého člověka. Proto jsme zvolili tuto formu a v září oslovíme vysoké školy, aby nám jejich studenti ukázali nový pohled, jak by mohla Havlíčkova ulice vypadat. Do konce srpna by už měly být vypracované všechny podklady. Nemělo by to být nic drahého, jde spíše o to, jak by viděli Havlíčkovu a později i Panskou ulici vyřešenou," uvedla místostarostka Rychnova Jana Drejslová, podle níž by studie na zvelebení Panské ulice mohla být zadána příští rok.

Studenti žádné pokyny nedostanou, obdrží pouze podklady k tomu, jak nyní Havlíčkova ulice vypadá. To aby nebyli nijak ovlivňováni. Radnice jim například vůbec neukáže návrh, který má už léta vypracovaný. Ten však nebyl realizován, protože zahrnuje i vodní kaskádu, která by však byla velmi náročná na udržování.

„Je to spíše ideová studie, takže v podmínkách zatím nejsou ani žádné finanční nároky. Je to teprve ve fázi zrodu. Zda bude vítězný návrh realizován, uvidíme. Záleží i na tom, jak školy projekty pojmou, a uvidíme, jakou budou mít vypovídací hodnotu. Necháme se překvapit," vysvětlila Jana Drejslová.
Mohou však být studentské práce dostatečně kvalitní? Podle architekta z odboru výstavby a životního prostředí Stanislava Žaluda ano.

„Nemohu vyloučit, že i u neodborníka či nevystudovaného studenta může vzniknout nějaký zajímavý nápad, který když dostanou do rukou odborníci, může přinést velkou hodnotu," vyjádřil svůj názor Stanislav Žalud, podle něhož se dá najít v minulosti několik příkladů toho, že i neprofesionál může přijít s dobrou myšlenkou.

Zúčastnit se bude moci v rámci školy každý. Místostarostka Jana Drejslová přiznává, že samozřejmě nebude chybět ani odměna. „Takže v tomto směru nebudou studenti biti, že by něco dělali vysloveně zadarmo. Jestli to bude formou, že by škola dostala třeba počítač, nebo něco jiného, o tom teprve budeme jednat, " dodala Jana Drejslová.

Podle architekta Stanislava Žaluda se většinou takovéto soutěže mezi školami pořádají, protože nejsou z hlediska odměn tak nákladné. „Neříkám, že je tomu tak i v tomto případě. Ovšem kdyby se dělala architektonická soutěž, tak u ní jsou přesná pravidla a stanovené výše odměn. Také je dané, z koho musí být složena porota. Tento druh soutěže nevyžaduje tak přesná pravidla," vysvětlil Stanislav Žalud.

Podle místostarostky se o tom, jakým způsobem vítězný návrh vyberou,  bude jednat. „Myslím si, ale že v komisi bude sedět odborník," uvedla.

Kdo se může přihlásit a jaké budou podmínky

• Přihlásit se budou moci studenti z oslovených vysokých škol, samozřejmě nemusí být z Rychnova nad Kněžnou.

• Do konce srpna budou vyhotoveny všechny podklady a v září budou školy osloveny.

• Školy obdrží pouze podklady k tomu, jak pěší zóna v Havlíčkově ulici vypadá.

• Smyslem je, aby se na ni studenti podívali zcela svýma očima, proto jim nebude ani ukázán návrh vytvořený před lety.

• Bude se jednat spíše o ideovou studii, proto nebudou kladeny žádné finanční nároky.

• Zda se vítězná studie zrealizuje, záleží na tom, jakou bude mít vypovídací hodnotu.

Autor: Kamila Císařová

22.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kulturní dům v Týništi - ilustrační foto

Divadelní soubor přiblíží biblický příběh nejmenším divákům

Ilustrační fotografie.

Semechnice hostí Nové Město

Doudleby prožijí pohádkovou adventní neděli na zámku

Doudleby nad Orlicí - Třetí adventní neděle bude v Doudlebách nad Orlicí patřit pohádce. Pohádkové divadelní představení „Vánoce na zámku“ lidé zhlédnou v Doudlebách v neděli.

S prezidentem si Dostálová rozumí. Oba chtějí investovat

Východní Čechy - Ostře žluté sáčko, široký úsměv a blonďatá hříva, to jsou poznávací znaky Kláry Dostálové, díky nimž ji na povolebních setkáních v centrále hnutí ANO nelze přehlédnout.

Častolovická ulice se otevřela autům. S měsíčním zpožděním

Častolovice - Opožděné práce na rekonstrukci ulice Bažantnické pro letošní rok pomalu končí. V tomto týdnu došlo k otevření ulice pro auta. Provádějí se ještě drobné dokončovací práce. Zbývající nedodělky a opravy chybně provedených věcí budou dokončeny po zimě.

Kraj dostal nové léčebné zařízení

Královéhradecký kraj - Nová hyperbarická komora se v pátek v 11 hodin slavnostně otevřela v Rehabilitačním ústavu Hostinné. V Královéhradeckém kraji je pouze jedno léčebné zařízení tohoto typu, a to právě v Hostinném.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT