Důvodem byl nedostatek pracovníků z Polska kvůli podmínkám stanoveným pro přechod hranic. A situace se může opakovat.

Polsko totiž uvažuje o zpřísnění režimu na hranicích s Českem.

"Hranice mohou zůstat otevřeny pro osoby, které předloží negativní test na covid-19," uvedl v minulém týdnu v rozhovoru pro Radio Zet polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielský.

Tato povinnost nebo nastoupení do desetidenní karantény po návratu do země zatím platí pro osoby, které přicestovaly hromadnou dopravou.

Adam Niedzielský předeslal, že otázka nových omezení bude záležet na vývoji epidemické situace doma i v zahraničí. Polská vláda by měla rozhodnout tento týden, změny zřejmě oznámí ve středu.

Pravidelné absolvování testu na koronavirus se stalo nutností pro polské pendlery už loni na jaře. Od 19. do 28. května je v areálu rychnovských kasáren podstoupilo kolem 2 tisíc Poláků pracujících v kvasinském závodu Škoda Auto. Negativní výsledek byl jejich "propustkou" do zaměstnání, kam se vrátili od 31. května.

Opětovné zpřísnění pravidel pro přechod hranice je ve hře kvůli šíření britské mutace koronaviru.

"Přeshraniční režim polských zaměstnanců, takzvaných pendlerů, závodu Kvasiny je odvislý od nařízení vlád obou zemí. Společnost Škoda Auto téma intenzivně diskutuje s oběma ambasádami, ministerstvy a Ústředním krizovým štábem," sdělila mluvčí společnosti Škoda Auto Martina Gillichová.

V závodě Kvasiny aktuálně pracuje téměř 2 500 polských pracovníků. "Naším cílem je zachovat možnost přeshraničního pohybu na základě vydaného potvrzení o zaměstnání při vhodných preventivních opatřeních. Situaci intenzivně sledujeme a průběžně vyhodnocujeme," vysvětlila mluvčí automobilky.

V Polsku už vešlo v platnost, že karanténu nebudou muset absolvovat osoby, kterým bylo vydáno osvědčení o očkování proti nemoci covid-19 vakcínou povolenou v Evropské unii.

Škodovka se také chystá na očkování svých pracovníků.

"Na základě našeho interního firemního průzkumu je více než polovina našich zaměstnanců připravena se nechat naočkovat," dodala mluvčí automobilky.

Polsko zaznamenalo za pondělí 22. února 6 310 nových případů koronaviru a 247 úmrtí nakažených v nemocnicích (47 lidí na covid-19, 200 lidí v souvislosti s nákazou covid-19, ale v kombinaci s jinými nemocemi).

Nové nařízení vlády, které vešlo v platnost v úterý stanovuje mimo jiné, že od povinné karantény po překročení hranice budou osvobozeni studenti studující v Polsku nebo v sousední zemi a jejich opatrovníci, kteří překračují hranice se studenty, aby toto vzdělávání umožnili, děti, na které se vztahuje předškolní vzdělávání v Polsku nebo v sousední zemi a jejich opatrovníci, kteří překračují hranice se svými dětmi, aby jim poskytli toto vzdělání, stejně jako studenti, účastníci postgraduálního studia, specializovaného vzdělávání a jiných forem vzdělávání, doktorandi studující v Polsku nebo v sousední zemi a osoby provádějící vědeckou činnost.