Starostům se nelíbí, že by v příštích letech měli kvůli reformě daní každý rok přicházet až o devět miliard příjmů do rozpočtů obcí.
„To, co nedávno představil ministr Kalousek, byl pracovní materiál k diskuzi a ne návrh, jak dezInformovala média,“ tvrdil premiér Mirek Topolánek. A dodal, že o novém způsobu financování komunálních rozpočtů se začne diskutovat až příští měsíc.

„Rozpočtové určení daní na příští rok dozná jen kosmetických změn.“

V dalších letech ale mají schodky podle výpočtů rychle klesat. Hrozí, že obce nebudou mít kvůli změnám daní a sociálního systému na základní provoz. Požadují proto rozšíření počtu tzv. sdílených daní, ze kterých obce profitují, také na spotřební a ekologické daně. A dosáhly na vládě už toho, že by měly samy rozhodovat o výši daně z nemovitostí nebo ze zemědělské půdy.

„Opatrným slovům premiéra rozumím. Od vlády jsme totiž včera na sněmu dostali studenou sprchu. Nehodlá obcím pomoci s financováním agendy, kterou stát hodil na bedra obcí, ale už ji nezaplatil, a my na úředníky doplácíme,“ řekl starosta Chlumce n. C. Miroslav Uchytil.