A nedávné noční bouřky a déšť na nynějším suchu nic nezmění. Přívalové lokální lijáky s krupobitím, které jsou v posledních týdnech jedinou formou vláhy, vyschlé půdě nepomůžou.
„Voda se při lokálních bouřkách nestačí vsáknout do půdy a rychle steče do řek. Na dorovnání hladiny podzemních zásob vody to tak prakticky nemá vliv,“ uvedl Ladislav Metelka z královéhradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové.
„Ve studni nemám ani kapku. Naštěstí jsme si přivezli balenou vodu a na zahrádku použiji starou dešťovku v sudech,“ posteskl si včera chalupář poblíž Dobrého v Orlických horách.
„Jestli nezačne do týdne pršet, v problémech s vodou se ocitne naše místní část Hlinné,“ přidal se starosta Dobrého Ladislav Michl.
S klesajícími zásobami vody se už potýkají i vodárny. „Výkyvy zaznamenáváme hlavně o víkendech, při nájezdech chalupářů a chatařů. Lidé by nyní měli s vodou více hospodařit,“ vzkázal Luboš Haken z jičínských vodáren.
Východočeši zásobovaní z veřejných vodovodů se však zatím nemusejí ničeho obávat. Například vodárny v Jablonném nad Orlicí už před třemi týdny pohrozily, že vydají zákaz kropení zahrad. Doposud však k tomu nepřistoupily.
„Situace není až tak kritická, občas sprchne. Ale zásoby přesto klesají,“ uvedl ředitel jabloneckých vodáren Zdeněk Sedláček.
A obce odkázané na vlastní studny se po suchých letech v minulosti zase pojistily vybudováním nových vrtů.
Hůř jsou na tom ovšem zemědělci. „Sucho snášejí špatně především jarní ječmeny a drobnosemenné plodiny, jako hořčice, mák nebo hrách. Problém je i s cukrovkou. Rozhodně nelze očekávat rekordní úrodu. Největší průšvih by ovšem byl, kdyby začalo vytrvale pršet až při sklizních. Podobně jako vloni,“ uvedl šéf chrudimské agrární komory Jaroslav Kopista.