"Rozhodně nechceme stavět další domovy důchodců, prioritou je rozvoj terénní péče a asistence pro důchodce přímo v jejich domovech," řekl Scháněl. Podle něj je sice většina domovů důchodců zavalena žádostmi o přijetí, počet odůvodněných žádostí je však nižší. "Žádosti si podávají lidé často i v případě, že jsou schopni se o sebe postarat a nepotřebují nepřetržitou péči," uvedl. Podle údajů hradecké pobočky Českého statistického úřadu žilo v Královéhradeckém kraji ke konci roku 2006 celkem 549.643 obyvatel, z toho bylo 82.819 lidí starších 65 let.

Zatímco v zahraničí si senioři mohou připlatit a trávit svůj důchod v luxusních penzionech pro důchodce, v Královéhradeckém kraji je v provozu jediný soukromý domov důchodců. V Nechanicích ho již 14 let provozuje Eliška Votavová. Domov nabízí 52 lůžek, jeho kapacita je zaplněna. Podmínkou pro přijetí do domova je poskytnutí jednorázového vstupního daru 15.000 korun, který slouží na investice do areálu. Dále rodiny seniorů platí podle umístění na pokoji a potřebnosti péče od 14.700 do 19.950 korun měsíčně.

"Zájem je velký, na umístění se čeká přibližně pět měsíců. Obracejí se na nás především rodiny s příbuznými, kteří jsou ve velmi špatném zdravotním stavu, často trpí i demencí, ale rodina je nechce dát do léčebny," řekla Votavová. Tvrdí, že v příštích letech chce začít nabízet v okolí také asistenční služby pro seniory. "Na tuto možnost se lidé často ptají, stejně by byl zájem o možnost přechodného ubytování seniorů například v době dovolených," řekla.

Zatímco před lety panoval ve většině domovů přísný denní režim včetně časů určených na návštěvy, nyní je volnější. "Ve všech domovech důchodců se dbá na to, aby si mohli lidé v rámci možností uzpůsobit svůj režim. Návštěvy mohou přijít v podstatě kdykoliv, kromě nočních či brzkých ranních hodin. Senioři, pokud to jejich stav umožňuje, mohou také volně chodit po okolí," řekl Scháněl. Například v Domově důchodců v Teplicích nad Metují na Náchodsku je možné seniory navštívit po celý den, senioři si sami určují denní režim. "Není žádná povinnost vstávat v šest hodin, lidé si mohou program upravit, jak jim to vyhovuje," řekla ČTK pracovnice domova. Návštěvy mohou po celý den také do soukromého domova v Nechnicích. "Snažíme se vždycky vyhovět, aby příbuzní mohli na návštěvu, pouze v době po poledni, kdy většina klientů spí, dodržujeme větší klid," řekla Votavová.

Krajský úřad Královéhradeckého kraje, který je nyní zřizovatelem přibližně poloviny domovů důchodců na území kraje, chce do konce letošního roku jednat s obcemi o jejich převodu. V případě, že obce nebudou mít o tato zařízení zájem, nabídne kraj jejich pronájem obecně prospěšným společnostem. "Chceme, aby všechny organizace v sociální oblasti měly stejné podmínky, některé totiž nyní zřizují města, jiné kraj, který rozděluje peníze," řekl Scháněl. Podle plánu by obce či organizace měly převzít domovy důchodců do konce roku 2008. "Kraj bude i nadále samozřejmě koordinovat fungování všech domovů, rekonstrukce a další rozvoj v této oblasti," řekl Scháněl.