Hradecká radnice totiž podle platných zákonů nemůže nezvaného hosta vystěhovat na ulici! Město teď musí čekat na verdikt okresního soudu, ke kterému podalo žalobu na vyklizení bytu.

Výzva k vyklizení nebyla účinná


„Podle právního rozboru, který máme k dispozici, město nemůže svépomocí toho muže vyhodit.
My teď paradoxně musíme dokazovat, že byt obsadil protiprávně. Žalobu jsme podali před dvěma měsíci, ale stále se nic neděje. Děsný případ,“ uvedla náměstkyně primátora Pavla Finfrlová.

Problémy obyvatel domu 747 v Máchově ulici začaly vloni v prosinci, když v jednom z bytů v prvním patře zemřela nájemnice. Byt obsadil její syn Josef Feko, který má trvalé bydliště v Červeném Kostelci.

Úředníkům magistrátu se podařilo Fekovi doručit výzvu k vyklizení bytu, to však nemělo žádný účinek.
Podle Finfrlové mají na případu část viny městští strážníci. „Svým způsobem pochybili, když razantně nezasáhli. Ale na druhou stranu je chápu. Zřejmě se obávali nějakých ochránců práv. Navíc to bylo v období Vánoc a oni se tehdy nemohli obrátit na magistrát, protože tady nikdo nebyl,“ řekla náměstkyně primátora.

Nájemníci domu ale tvrdí, že zaspali úředníci hradecké radnice. „Dostala jsem z radnice dopis, že podali žalobu a nic jiného nemohou dělat. To je absurdní a je to jen poloviční pravda,“ uvedla Dana Voborníková, která za všechny nájemníky domu poslala magistrátu už tři stížnosti.

„Současný stav způsobilo oddělení správy bytů a nebytových prostor magistrátu, které volný byt nezabezpečilo. Navíc mělo spoustu možností, jak vyvinout na pana Feka nátlak. Vypadá to, že oddělení správy bytů brání zloducha, ale slušní lidé, kteří platí nájem, ho nezajímají.“
Podle Voborníkové se ale situace přece jen zlepšila. „Po článku ve vašem Deníku se pan Feko snaží chovat relativně slušně,“ dodala nájemnice.