„Zacházení zaměstnavatelů se zaměstnanci považujeme v české společnosti za velký problém. Na občanskou poradnu se obracejí lidé, kteří se setkali s evidentními projevy diskriminace nejen při přijímání do zaměstnání, ale i v pracovním poměru. Těmto lidem bychom chtěli prostřednictvím našeho projektu pomoci,“ řekl Radek Veis, kontaktní pracovník pro styk se zaměstnavateli.

Od února mohou zaměstnanci, kteří se stali obětí diskriminace, využít služeb některé ze čtyř poraden – v Hradci Králové, Jičíně, Trutnově a Náchodě.
Poradenství však není zdaleka jedinou aktivitou, která je v rámci projektu realizována. V průběhu akce by se mělo uskutečnit na 45 přednášek přímo u zaměstnavatelů, během kterých lektoři seznámí pracovníky nejen s jejich právy podle nového Zákoníku práce, ale i s jejich povinnostmi. „V tomto vidíme velký přínos i pro zaměstnavatele, kteří umožní konání přednášky ve své firmě. Tímto způsobem je možné předcházet mnoha nejasnostem a sporům,“ dodal Veis.

Získané poznatky z praxe budou předány kompetentním osobám a poslouží tak jako podklady pro přípravu nového antidiskriminačního zákona. Na realizaci tohoto projektu byly získány prostředky z Evropské unie z programu Transition Facility.