Vesnice by zřejmě omezily investice

„Samozřejmě že se toho bojím, už mně z toho šedivějí vlasy. Při každé změně přicházejí menší města a obce o peníze, a určitě to bude stejné i teď. O co míň stát vybere, o to míň dá obcím,“ je přesvědčen starosta Nechanic Jiří Pechar. Tvrdí, že je poškodilo už společné zdanění manželů. „U nás to za loňský rok znamená propad 120 tisíc korun,“ říká.

Podobně ti vidí také představitelka Praskačky Miroslava Součková. „Už máme negativní zkušenosti ze společného zdanění manželů,“ argumentuje. Dodala, že za loňský rok kvůli této novince obec nedostala 600 tisíc korun, letos očekává podobný výpadek, zhruba půl milionu korun. To je pro obec s devítimilionovým ročním rozpočtem značná částka. „Lze očekávat, že pokud reforma projde, bude se to ještě zhoršovat. V takovém případě bychom museli omezit investice,“ obává se starostka Praskačky.

„Doufám, že to neschválí. Už tak máme málo peněz na zvelebování obce. Snížení příjmů by se nás určitě negativně dotklo,“ má jasno starosta obce Prasek Jaroslav Jarkovský.

Představitel Černožic nad Labem Jaromír Kotěra se domnívá, že vliv chystaných změn na příjmy obcí nebude tak velký, jak se předpokládá. „Já už se po letech starostování nebojím ničeho, myslím, že to nebude tak strašné. Se snížením mandatorních výdajů souhlasím. Budeme muset hospodařit s tím, co budeme mít, nedá se nic jiného dělat,“ sdělil nám Kotěra. Očekává, že pokud k propadu příjmů dojde, obec zřejmě omezí investice. „Nemůžeme říct škole, že má svítit jen od sedmi do osmi hodin,“ zamýšlí se.