Horké zprávy z Tisové - průběžně aktualizováno

close zoom_in

Tisová: 10:09:36

Obecní rozhlas v Tisové u Vysokého Mýta právě informoval místní obyvatele o výskytu ptačí chřipky. Lidé, kteří rozhodně neprodají žádné panice, vyšli před domy a hlášení vyslechli se zjevným zájmem.


Celý objekt je hlídán policií, na místě jsou i hasiči. Policie je nesmlouvavá i vůči médiím, novinář s fotoaparátem, který se snažil pořídit snímky, byl policií zadržen a vykázán z místa.

close zoom_in

V 9.59 přijel na místo Roman Línek, zastupující hejtman Pardubického kraje

Třebaže jsou snahy o izolaci hospodářství, vozidla mohou bez problémů areálem projíždět. Reportéři Deníků projeli bez jakýchkoliv problémů až na místo.

Velký zájem zejména fotografů vzbudila srnka, která se zničeho nic objevila ve střeném objektu. Příhoda je spíše kuriózní a k pousmání, než aby probouzela obavy z možného přenosu infekce.

close zoom_in

10:20:40

Při právě konané tiskové konferenci procházejí všichni přítomní areálem. Třebaže zatím nebyl potvrzen typ nakažlivého viru, již nyní nemusejí mít lidé obavy - chované krůty měly zatím jen polovinu jateční hmotnosti a žádná z nich se nedostala do spotřebitelské sítě.

10:36:50

Radek Axmann z veterinární správy Pardubického kraje znovu zdůraznil, že se lidé nemusejí obávat nákazy. Chované krůty se porážejí přo hmotnosti kolem 18 kilogramů. Všichni ptáci z nakaženého chovu nedosahovali ani poloviční váhy. Radek Axmann potvrdil slova předsedy družstva Františka Bartoše, že se žádná z krůt nedostala na trh.

10:43:40

Do Tisové přijelo 80 příslušníků 156 armádního záchranného praporu z Olomouce s 20 kusy techniky. Právě v tuto chvíli budují dekontaminační linku.

close zoom_in

10:55

O tom, že nebezpečí není v žádném případě dramatické svědčí i fakt, že vedení družstva při tiskové konferenci vpustilo novináře přímo do areálu. Do hal s nakaženými ptáky samozřejmě není vstup povolen. Novináři se pohybují v bezpečné vzdálenosti od nich. Objekty jsou ohraničeny tradičním "mlíkem" - červenými výstražnými igelitovými pásy.

11:00:45

Vzniklá škoda na majetku družstva se zatím odhaduje na asi dva miliony korun. "Je to pro nás velká rána. Ale není to rozhodně likvidační," sdělil předseda družstva František Bartoš. Doufá také v to, že až bude problém vyřešen, ministerstvo zemědělství družstvu pomůže. Družstvo se zabývá chovem skotu, vyrábí mléko, má i rostlinnou výrobou, pěstuje obilniny, řepku a krmiva. Šestkrát do roka vyprodukuje 450.000 brojlerů a třikrát do roka 15.000 až 20.000 krůt. Farmy má v regionu Vysokého Mýta, řekl Bartoš.

11:O6:32

O nebezpečí dostalo infornace i deset okolních obcí. Dnes, tj. ve čtvrtek 21. června, se odpoledne sejdou politici a odborníci se zástupci integrovaného záchranného systému, aby vytvořili jednotný plán, podle něhož budou informovat všechny obyvatele Pardubického kraje.

Znovu a opakovaně zaznělo z úst zodpovědných odborníků, že obyvatelům nehrozí přímé nebezpečí nákazy.

close zoom_in

"Okolí je zabezpečeno a lidé se nemusejí ničeho obávat,“ chlácholí pět minut po desáté hodině vypáskovaná řada politiků, úředníků a šéfů krajských záchranářů. Za ostře střeženou branou areálu zemědělského družstva to však vypadá jak při budování zátarasů před bojovou operací. Na osmdesát vojáků ze 156. záchranného praporu vOlomouci vykládá betonové plato speciální fólií, která bude sloužit jako dekontaminační linka. Od dnešního odpoledne to bude nejpřísněji střežená hranice ve střední Evropě.

Veterinární správa přikázala zlikvidovat celý chov. Nejpozději do soboty všichni krocani skončí vkafilérce vnedalekém Žichlínku.Přikázali to veterináři. A zároveň vyloučili, že by se i jediný kus dostal do obchodní sítě. „Všichni krocani měli kolem osmi až devíti kilogramů, byli teprve ve výkrmu. Jateční hmotnost je až kolem 18 kilogramů. Spotřebiteléí se opravdu nemají čeho obávat,“ řekl Radek Axmann zpardubické krajské veterinární správy.

Specifikace viru ptačí chřipky ještě není potvrzena, ale lidé by podle odborníků měli zůstat klidní i vpřípadě, že se nebude jednat o vir přenositelný na člověka. „Interhumánní, tedy mezilidský, přenos nebyl nikdy potvrzen. Vasijských zemích jsou navíc zcela odlišné hygienické podmínky,“ uvedl Axmann.

A přenos ze zvířete na člověka je díky vysokému zabezpečení areálu také vyloučen. Muselo by dojít kpřímému kontaktu skrocany nebo vdechnutím látek ze vzduchu. Nízké dlouhé budovy, které slouží jako výkrmny, jsou uzavřené a i novináři se nedostali dál než za výstražné policejní pásky, které je obepínají ve vzdálenosti 30 metrů.

„Je to pro nás rána, ale pro družstvo nikoliv likvidační,“ uvedl předseda družstva Tisové František Bartoš. „Přímá škoda přesáhne dva miliony korun.“

Z Tisové KAMIL DUBSKÝ

close zoom_in

Panice nikdo nepropadá

Lidé ve vesnici zatím berou situaci snadhledem. I když, pokud se prokáže, že krůtí chov byl nakažen skutečně virem H5N1, je pravděpodobné, že bude muset být vybita i všechna drůbež chovaná vdomácích hospodářstvích vobci Tisová.

„Matka je vdružstvu už od včerejška, dokonce tam i spala, je vkaranténě. Jestli ji uvidím dnes, to ani nevím,“ řekl Zdeněk Sládek, syn Marie Sládkové, která vdrůbežárně pracuje.

„Kdoví, jestli je za tím ptačí chřipka. Dělá se ztoho možná větší bramboračka, než je potřeba,“ domníval se asi šedesátiletý muž, jehož malé hospodářství je vbezprostřední blízkosti družstevních objektů.

„Vzal jsem si dnes dovolenou. To jsem ale netušil, jak tady budou bláznit novináři,“ mávl rukou jeho soused.

Kprvním úhynům krůt došlo vneděli odpoledne. Virus byl potvrzen ve středu v17.30 hodin.

close zoom_in

Dezinfekce musí v areálu zemědělského družstva být „aktivní“ 24 hodin. Chovatel provede sběr uhynulého ptactva. Při likvidaci chovu i uhynulého zvířectva musí zasahující používat jednorázové ochranné obleky, pryžovou holeňovou obuv i pryžové rukavice. Chránit si musí také dýchací cesty.

V odpoledních hodinách, po odstranění zvířat z farmy, začne Armáda ČR spolu s hasiči dezinfikovat celou farmu. Chránit je bude protichemický ochranný oděv přetlakový s izolačním dýchacím přístrojem.

Nákazy ptačí chřipkou se nebojí LITOMYŠLSKO

V Tisové na hranici svitavského a ústeckého okresu zaznamenali virus ptačí chřipky. Veterináři vyhlásili tříkilometrové ochranné pásmo a uzavřeli příjezdovou silnici do vesnice ve směru od Hrušové. Navíc kontrolují všechny chovy drůbeže v okruhu deseti kolemetrů. Do něho patří i část Litomyšlska. ,,Litomyšl je sice podle mě dost daleko od Tisové, ale riziko nelze nikdy vyloučit. Od středy objíždíme chovatele. Lidé by měli sledovat chování drůbeže a nikam ji v této chvíli nestěhovat," uvedl Josef Boháč, ředitel Krajské veterinární správy. Lidé se nákazy neobávají. ,,Možná na čas vypustím z jídelníčku kuřecí a krůtí maso i vejce. Jinak si ale myslím, že Tisová je od Litomyšle dost daleko," říká Miroslav Dvořák. Odborníci zatím neví, jak se virus do tisovské farmy dostal.
Iveta Nádvorníková

Státní veterinární inspekce potvrdila, že krocany a krůty zabila varianta viru ptačí chřipky H5N1, která je nebezpečná pro člověka. Opatření, která byla přijata, zůstávají, dochází k jejich zpřísnění.