Již druhý ročník soutěže o nejlepší zpravodaj okresu Rychnov nad Kněžnou pořádá knihovna u Mokřinky v Mokrém ve spolupráci s občanským sdružením Abakus. Do soutěže se mohla přihlásit každá obec či město okresu Rychnov nad Kněžnou. Podmínkou pouze bylo zaslání dvou kusů zpravodaje vydaného v roce 2011, nebo případně posledního vydaného čísla.

Letos se účastní 47 měst a vesnic

O vítězi rozhodne počet získaných hlasů, který vítězný zpravodaj obdrží na výstavách, které postupně probíhají od června až do konce srpna v knihovnách, informačních centrech a na srazech kronikářů. Letos se celkem přihlásilo sedmačtyřicet obcí a měst.

„Hlavní cenu předá obec Mokré a Abakus. Jednu z hlavních cen věnuje také Rychnovský deník, cen však bude více. Například jedna firma, která provádí digitalizaci kronik, zpracuje kroniku vítězné obce. Další cenou bude i cena knihovníků - hodnotit se bude, zda se zpravodaj zabývá propagací a činnosti místní knihovny,“ vyjmenovává Dagmar Honsnejmanová, která zpracovává zpravodaj v Mokrém. „Hmotné ceny budou spíše symbolické. Oslovila jsem lidi, kteří píšou, a požádala jsem je, zda by nemohli do soutěže věnovat svou podepsanou knihu. Letos se nám například podařilo získat jednu takovou od pana prezidenta,“ dodává.

„Vzniklo to jako momentální nápad. Zpravodaj, který vydáváme už několik let, zpracovávám především sama. Zajímalo mě proto, jak své zpravodaje píší i jiní. Také jsem v nich hledala inspiraci,“ vysvětluje vznik soutěže Honsnejmanová. „Cílem soutěže není vybrat ten nejhezčí zpravodaj, protože každý má něco do sebe. Každé město nebo vesnice má jiné finanční či technické možnosti. Proto chceme zpravodaje představit veřejnosti. A to nejen těm, kteří je zpracovávají, ale i čtenářům. Obce a města totiž vydávají zpravodaje, které stojí za to číst, proto se chceme nechat trochu inspirovat, vyměnit si zkušenosti a také se jako obce setkat.“

Po loňském úspěchu se dokonce některé knihovny a obce sami přihlásily a nabídly se, že by u nich mohly zpravodaje být vystaveny. Některé samozřejmě Honsnejmanová musela oslovit sama. Každá knihovna pak dostane soubor zpravodajů a hlasovací lístky. Hlasování na webu Rychnovského deníku se chystá na srpen. Tam budou zpravodaje v plných verzích.

Některá vyhlášení již proběhla

Kronikáři si na tradičním setkání, které se konalo 21. června, prohlédli všechny přihlášené zpravodaje a udělili Cenu kronikářů Rychnovska, kterou věnoval Státní okresní archiv Rychnov nad Kněžnou. Cenu získal zpravodaj Deštník obce Deštné v Orlických horách. Hlasovalo celkem 34 kronikářů. Deštník získal celkem šest hlasů. Na dalších příčkách se umístily Vamberk s pěti hlasy a Sedloňov se čtyřmi hlasy. Na třetím setkání archivářů, kronikářů a rodopisců Orlicka a Náchodska z 9. července obdržel nejvíce hlasů opět zpravodaj Deštník obce Deštné v Orlických horách, který získal šest hlasů. V pořadí následovaly Bačetín a Mokré se třemi hlasy, hlasování se zúčastnilo 25 osob. Slavnostní předání se bude konat v září na celkovém vyhodnocení soutěže, které se bude pravděpodobně konat ve druhém či třetím zářijovém týdnu.

Vítěze vyhlásí recitátor

„Chtěla bych, aby místo vyhlášení bylo v Mokrém v knihovně. Sice zde není moc prostoru, ale na malé setkání by to mělo stačit,“ říká Honsnejmanová. Samotného vyhlášení se ujme recitátor, herec a moderátor Jaroslav Brendl, který je členem divadelního spolku Vojan Libice nad Cidlinou. Brendl si připravil také krátké kulturní vystoupení na zpestření slavnostního odpoledne. „Jeho vystoupení bude formou recitace, kdy bude recitovat Karla Jaromíra Erbena, a to vzhledem k jeho dvoustému výročí,“ vysvětluje Dagmar Honsnejmanová.

Ohlédnutí za prvním ročníkem

Do soutěže se poprvé přihlásilo celkem třiatřicet obcí, městysů a měst. Hlavní cenu Rychnovského deníku získal zpravodaj Častolovice – Zdroj. Dalšími oceněnými zpravodaji byly ty z Rokytnice v O. h., Dobrušky, Kostelce n. O., Bačetína, Borovnice, Podbřezí, Bolehoště, Deštného v O. h. a Lična. Hlasování se tehdy zúčastnilo celkem 1961 osob.

Plán výstav, během kterých můžete hlasovat pro svůj oblíbený zpravodaj

1. soubor zpravodajů
11. až 22. července – Městská knihovna Dobruška
25. července až 5. srpna – Informační centrum Opočno
8. až 19. srpna – Místní knihovna Podbřezí
22. srpna až 4. září – Knihovna U Mokřinky Mokré

2. soubor zpravodajů
15. až 21. července – Hřibiny-Ledská
22. až 31. července – Knihovna Častolovice
1. až 7. srpna – Místní knihovna Dobré
8. až 14. srpna – Skuhrov nad Bělou
15. až 24. srpna – Městská knihovna Rychnov nad Kněžnou
25. až 31. srpna – Redakce Rychnovského deníku
1. až 4. září – Borovnice