Jedenačtyřicetiletý muž z Hradecka si při uzavírání půlmilionového bankovního úvěru vymýšlel. Bance zamlčel, že dluží půl milionu kam se podívá, měl navíc dluhy na sociálním pojištění a byl postižen exekucemi. To všechno jen proto, aby získal nové peníze na umoření těchto dluhů. V květnu ho policisté obvinili z úvěrového podvodu a teď mu hrozí až tři roky basy.

Tento skutečný příběh je jen špičkou ledovce, kam až může zajít finanční tíseň, vyvolaná novými a novými úvěry a následnou neschopností je splácet. A co je nejhorší, velmi dramaticky podobných případů přibývá mezi důchodci. V rámci exekucí jim pak dlužné částky strhává z penzí na základě rozhodnutí soudu přímo Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Zatímco před deseti lety ČSSZ dostala kolem 140 000 návrhů a dotazů na exekuci důchodu, loni jich bylo už přes 712 tisíc. Ke konci loňského roku tak úřad strhl důchodcům přes 514 milionů korun.

„Dluhy nejčastěji vznikají na prodejních zájezdech, při nákupu dovolené, kvůli půjčkám pro děti nebo při zárukách za jejich půjčky,“ uvedl mluvčí ČSSZ Pavel Gejdoš. Za zhruba třetinou exekucí jsou podle něj dluhy, které činí několik stokorun. Vznikly třeba kvůli pokutám za jízdu na černo či kvůli špatnému parkování nebo za nezaplacení poplatků za svoz odpadu.

„Kampaně leasingových a dalších společností se stále více zaměřují na sociálně slabší skupiny včetně důchodců, kteří se tak stávají nejohroženější skupinou,“ dodal Gajdoš.

Začarovaný kruh se uzavírá

A když už se důchodci do insolvence dostanou, často se spálí podruhé: jdou se poradit za různými oddlužovacími „specialisty“. Ti z nich však většinou jen mámí další peníze a začarovaný kruh se uzavírá.

„Lidé by se měli obracet výhradně na společnosti, u kterých tyto závazky mají. Pokud je klient informuje včas, dá se dojednat například odklad splátky, splátkový kalendář či refinancování více úvěrů,“ doporučuje Jan Stopka ze sdružení Solus, jež se problematikou zabývá.

Ale marně. „Stěžují si nám nešťastníci, že jim oddlužovací firma poradila poslat stovku tam a stovku tam, říkáme tomu večerníček. Nikam to přitom nevede a jen z lidí tahají do vlastních kapes další peníze,“ řekla Hana Tačíková z jedné hradecké finanční společnosti.

Dvě cesty při řešení finančních problémů. Vyberte si…

1) Přímé jednání s věřitelem, kterému klient dluží (způsoby jednání s věřitelem se mohou lišit podle typu finančního produktu, praxe věřitele apod.):


• Klient dosud řádně splácí, ale už teď ví, že bude mít problémy se splácením v budoucnu
– je možné dohodnout odklad splátek bez sankcí;
–je možné dohodnout změnu výše splátky
• Klient dluží, ale dosud není požadována úhrada celého dluhu najednou (tzv. zesplatnění dluhu) z důvodu prodlení klienta s jeho úhradou:
– je možné dohodnout odklad splátek, opět bez sankcí
• Klientův dluh je zesplatněn z důvodu prodlení klienta s jeho úhradou (klient musí zaplatit najednou celý dluh):
Klient je tak povinen uhradit:
– původní dlužnou částku, jíž se klient zavázal uhradit na základě úvěrové smlouvy (částka úvěru a úroky);
– poplatek např. 100 korun při odeslání 1. upomínky;
– úrok z prodlení, např. 0,05 % z dlužné částky denně;
– příp. jiné sankce spojené s nesplacením podle smlouvy
I v tomto případě je možné dohodnout individuální splátkový kalendář s úhradou dluhu až ve dvanácti měsíčních splátkách bez jakéhokoli dalšího navýšení; tedy v případě dodržení dohody je částka konečná.

2) Řešení dluhu ve spolupráci s oddlužovací společností - klientovy dluhy, kromě dluhů uvedených v bodě 1), se mohou navýšit například takto:

• 5 000 korun a více za „administrativní“ náklady;
• 19 % z každé splátky (tedy 190 Kč ze splátky 1000 Kč);
• úrok z prodlení 0,05 % denně z dlužné částky (při dluhu 20 000 korun tedy činí 100 korun denně!);
• poplatky a úhrady klient platí i v případě, že se oddlužovací agentuře nepodaří dohodnout s věřitelem;
• klient většinou podepisuje i bianko směnku, čili čistou směnku, kam je možné později vepsat jakoukoliv částku, což je lehce zneužitelné;
• v případě porušení povinností se klient zavazuje ve smlouvě s agenturou uhradit pokutu 10 000 korun;
• v případě porušení smlouvy s agenturou se klient zavazuje, že peníze posílané oddlužovací agentuře budou přednostně použity na pokuty a úroky z prodlení vůči této agentuře, nikoliv na úhradu původního dluhu.

Daný příklad navýšení dluhů vychází z praxe pouze jedné z mnoha oddlužovacích společností. Požadavek na zaplacení jednotlivých zmíněných nároků a jejich výše se tedy může lišit.

Zdroj: Solus

Čtěte také:Exekutoři vymohli šest milionů, mají být citlivější