A na to, aby se uskutečnily oba projekty, nemá peníze.

Zatím je u ledu

Přestože je rekonstrukce centrální zóny zatím u ledu, stavební povolení si město nechalo prodloužit. „To aby nepropadlo. Jediným důvodem odložení prací jsou chybějící finance," uvedl vedoucí odboru správy majetku Zdeněk Hejna, podle kterého by se o začátku prací dalo uvažovat nejdříve za dva roky.

Dřív to prý nepůjde. „Už letos vytváříme rezervu na opravu kulturního centra. Neutrácíme všechny peníze za akce, protože starosta si ji chce nechat, aby se financování centra potom zvládlo," vysvětlil Zdeněk Hejna.

Starosta Týniště Jaroslav Matička potvrdil, že už od začátku je jasné, že regenerace centrální zóny nebude bez dotací reálná. Ovšem i kdyby byl teď nějaký titul vypsán, stejně by na něj město nemohlo.

„Finančně bychom to neutáhli. Nedá se říci, na kdy se regenerace odložila. Vypadá to ale docela špatně, protože zprávy, co bude možné financovat v příštím období, tomu nejsou příznivé. Zřejmě to budeme muset dělat po etapách," přiznal Jaroslav Matička.

Regenerace je rozdělená celkem do sedmi etap. V současné době má Týniště do stavebního povolení zpracované tři – náměstí, dole záchytné parkoviště a komunikaci Mostecká ke kruhové křižovatce.

První parkoviště

Tyto tři etapy město vyjdou kolem šedesáti milionů korun. „Jako první bychom rádi udělali odstavné parkoviště, abychom náměstí ulehčili od spousty aut, která na něm každý den parkují," řekl Zdeněk Hejna.

Studie na sedm etap zpracovávala i Tyršovo náměstí a prostor dole před JZD, kde bylo v plánu vytvořit parkovací místa a z ošklivého skladu udělat minipark, dále zregenerovat prostor kolem banky a před kinem.

„To celé by se mělo dát do jednoho rázu, ale protože to vycházelo ještě asi o dvojnásobek více, tak jsme si říkali, že je to nesmysl. Takže zpracujeme první tři etapy a uvidíme," dodal Zdeněk Hejna.