Na některých místech Rychnovska končí práce na polích o měsíc dříve než loni.

 

 

Zemědělci v regionu zpracovávají v současných dnech hlavně slámu a shodují se, že suché jaro nakonec plodinám nijak výrazně neuškodilo. Většina pěstitelů také přiznává, že jak kvalita, tak i výnosy by měly letos být uspokojivé. Důvodem ke spokojenosti jsou bezesporu také výkupní ceny, které od loňského roku vzrostly.

Jak potvrdil ředitel Agrární komory Ministerstva zemědělství ČR v Rychnově nad Kněžnou Tomáš Diblík, je na Rychnovsku sklizeno přes osmdesát procent úrody „Sklizeň vypadá dobře. Pouze na některých polích ve vyšších oblastech nejsou práce hotové. Je to však jen z toho důvodu, že plodiny nejsou dozrálé,“ řekl ředitel. Jedná se hlavně o druhy pšenice jarní, ječmen jarní, oves a tritikále - hybridní obilninu, která vznikla křížením žita a pšenice.

Do závěrečné fáze vstupují i práce areálu Zeas Trnov. Také agronom Radek Hejzlar potvrdil, že kvalita sklizených plodin je uspokojující: „Pod střechou je asi devadesát pět procent produkce, chybí nám pouze sklidit mák a ječmen jarní. Kvalita je standardní, ale jsme spokojeni.“

Spíše výjimečná by měla být situace v Zemědělském družstvu Ohnišov. Podle Václava Ryšavého i zde zemědělské stroje téměř utichly, na sklizeň čeká už jen mák. „Výnosy jsou však spíše podprůměrné,“ řekl Ryšavý.

„Obiloviny dopadly moc dobře, s řepkou je to trochu horší. Už máme vše hotové, zatímco minulý rok touto dobou jsme s pracemi začínali,“ potvrdil také Pavel Tichý z Akciové společnosti Tichý a spol. I on je spokojený se současným vývojem výkupních cen, které po dlouhé době mohou přinést zemědělcům vyšší zisky.