Počasí umí potrápit

Zcela se vyhnout ztrátám se zřejmě nikomu nepodaří. Zemědělcům dělají vrásky také plísně, které mají na svědomí zmiňované deště a vysoká relativní vlhkost vzduchu.

„Minulý týden jsme sklidili 140 hektarů ozimého ječmene a teď bychom chtěli začít s řepkou, počasí nás však trápí. Máme sklizeno teprve 10 hektarů a ještě nám zbývá 120. Obáváme se, že bude nižší kvalita potravinářské pšenice, objevují se totiž houbové choroby.“ uvedl pro Rychnovský deník majitel firmy ZEPO Bohuslavice Josef Lukášek.
Dosavadní situaci na Rychnovsku k včerejšímu dni shrnul Jaroslav Grunt z Okresní agrární komory Rychnov nad Kněžnou: „Mírné zpoždění samozřejmě nastalo, není to však žádná tragédie. Ozimého ječmene bylo dosud sklizeno asi 1750 hektarů, což je přibližně 80 % celkové úrody. Ostatní plodiny se ještě ve většině družstev sklízet nezačaly, následovat bude řepka. Výnosy se zatím pohybují na úrovni loňského roku, někde mírně pod úrovní. Podle jediné plodiny se to určit nedá. Rozhodující bude ozimá pšenice.“


Plodiny stále čekají na sklizeň

Najdou se přece jen výjimky. V některých družstvech zemědělci do polí ještě nevyjeli. V Zemědělském družstvu (ZD) Lupenice se čeká, až obilí a řepka dostatečně oschnou, začalo by se jinak už včera. V Podorlickém ZD Ohnišov je začátek sklizně oproti ostatním družstvům mírně opožděn každoročně vlivem vyšší nadmořské výšky.
„Počítáme, že začneme se sklizněmi do čtyř neděl,“ říká Václav Ryšavý, předseda družstva. Ani v této oblasti nejsou podmínky letos nejideálnější. „Co se nepovede dostat domů za pěkného počasí, musíme dosušit za drahé peníze,“ dodává Ryšavý. Pšenice, ječmen, žito, oves a další plodiny tak na sklizení v Podorlickém družstvu stále ještě čekají.
Předpovědi na tento týden zemědělce ale bohužel nepotěší. Nejvíc by se jim hodilo slunečné a suché počasí, kterého se zatím nedočkají. Od středy se na naše území bude opět dostávat teplý a vlhký vzduch, dají se čekat bouřky a časté srážky

. „Jednak kvůli srážkám a jednak kvůli tomu, že země už nedovede vodu vstřebávat. Proto bude docházet k vypařování, se vlhkost vzduchu opět vyšplhá až k hodnotám 90%,“ vysvětluje Dagmar Honsová z Meteopressu.

Kateřina Řehořová