Poté, co se na Facebooku objevila fotografie policejního auta parkujícího na náměstí před radnicí, strhla se mezi uživateli bouřlivá diskuse na témata ve stylu 
„Kdo to zaplatil?" nebo „To má město tolik peněz, že je může takhle rozhazovat?"

Co lidi tolik pobouřilo? Patrně domněnka, že město utratilo za nové označení svých vozů velké peníze. Od letošního ledna vstoupila v platnost novela zákona o volbě registrační značky (bývalé SPZ) podle vlastního přání. Poplatek je pět tisíc korun za jednu tabulku, to znamená deset tisíc korun za dvě registrační značky pro osobní automobil.

Označení 007 je pořadové číslo vozu
Značka městské policie v Dobrušce „DKA 00007" navíc mezi lidmi asociovala spojitost s legendárním filmovým hrdinou Jamesem Bondem. „Agent 007 s povolením zabíjet?" rýpl si uživatel David H. Podle Lukáše Z. má město asi dost peněz z pokut, když si může dávat značky na auto za deset tisíc. Do diskuse se přidal Martin G.: „Kdyby spíš zařídili bydlení bezdomovci. Nedají mu ani příspěvek na ubytovnu. Ale na toto prachy jsou…"
Celá věc se má ovšem jinak. Město nové značky na vozidlech nic nestály.

„Jako správní orgán jsme od poplatků osvobozeni, proto nás nové značky nic nestály," vysvětluje Jaroslav Bořek, dispečer provozu městských vozidel. „Všechna naše služební auta jsou označena zkratkou města DKA a pořadovým číslem od jedničky až po 00012." Na radnici si od nového označení slibují lepší identifikaci vozů. Kromě osmi aut města a policie mají nové značky také dvě vozidla technických služeb a jedno z pečovatelské služby.

Inspirace našli
na západě – v Chebu

Dobruška není první radnicí, kde se pro nové registrační značky rozhodli. „Inspirovali jsme se v Chebu," prozrazuje Bořek. Chebská radnice byla v tomto směru patrně v republice průkopnická. Svých dvacet automobilů označila už v lednu, kdy novela zákona začala platit. Pořadové číslo v Chebu použili vlevo a do pravé poloviny se jim vešel celý krátký název města – „001 1CHEB".

„Důvod, proč jsme nechali služební vozidla označit jednotnou státní poznávací značkou, je jednoduchý. Z důvodu zviditelnění a transparentnosti. Je třeba lépe identifikovat auta, která jsou využívána městem k jeho činnosti. A hlavně se nám to líbí," zdůvodnil rozhodnutí pro instalaci nových značek Petr Navrátil, starosta nejzápadnějšího okresního města v republice pro Chebský deník.
Kompletní název města se vešel na značky vozidel radnice také v Žatci. V jeho ulicích tak lze potkat auta označená „MU1 ZATEC" a podobně.

Malý zájem 
o značky na přání

Možnost pořídit si za desetitisícový poplatek značku na přání lidi na Rychnovsku zatím neláká. Od jejího zavedení na počátku roku ji využila jen hrstka zájemců.

Na odboru dopravy kromě městských vozidel požádalo o značku pět řidičů, v Rychnově nad Kněžnou téměř dvojnásobný počet a v Kostelci nad Orlicí si přáli speciální značku pouze dva zájemci.
Značka na přání je přenositelná, její majitel ji tak bude moci použít opakovaně, i pokud si pořídí nový vůz či motocykl, pouze musí změnu nahlásit. Všechny žádosti projdou nezbytnou administrativou a posouzením, zda vyhovují a jsou volné. Pro osobní automobil musí mít značka osm znaků, pro motocykl sedm a pro moped pět. Vždy jde o kombinaci čísel a velkých písmen bez diakritiky. Na značce nemohou být hanlivá slova, nepřípustné jsou také znaky nebo zkratky orgánů veřejné správy.