Nová přemístění základních útvarů v rámci Územního odboru Policie České republiky v Rychnově nad Kněžnou se dotkla obvodních oddělení Opočno a Vamberk. Od 1. ledna totiž dochází ke změně v jejich organizačním uspořádání. Kupříkladu to opočenské se mění v policejní služebnu, která bude příslušet k obvodnímu oddělení Dobruška.

Nový vedoucí

Služebna, která prvním dnem tohoto roku v Opočně vznikla, bude na stejném místě, na jaké byli občané dosud zvyklí, tedy v Tyršově ulici. „Občané policisty na stanici nezastihnou nepřetržitě. Najdou je tam v úředních hodinách, které budou s nástupem nového roku upřesněny, přičemž bude snaha, aby korespondovaly s úředními hodinami místní samosprávy,“ upozornila mluvčí rychnovské policie Alena Kacálková.

Ve městě se tak musí sžít s novou situací. „Nadšení z toho nejsme. Ale pokud nám to bylo podáno tak, že nic jiného se v rámci úspor nedá dělat, tak třeba na noc je Dobruška přece jen daleko pouze pět kilometrů. K tomu jinak máme přislíbený stejný počet sloužících policistů pro Opočensko. Horší by bylo, kdyby došlo i k personálnímu snižování v rámci sloučení. Doufám, že problém úředních hodin se v brzké době vyřeší. Stále se jedná, a to také o tom, že policisté by chtěli, aby sídlo bylo pronajaté městu, aby tam byli zadarmo. To se nám samozřejmě nelíbí,“ okomentoval aktuální dění opočenský starosta Štěpán Jelínek.

Spolu se změnou rozšířené obvodní oddělení Dobruška získalo i nového vedoucího. Stal se jím Jiří Tobiška, jenž byl do funkce jmenován již vloni 1. prosince. „Doufám, že nějaká změna nastane. S panem Tobiškou jsem se již set〜kal, byl se mi představit a podle prvního dojmu věřím, že spolupráce by mohla být lepší než dříve,“ těší Jelínka.

Stěhování do centra

Také obvodní oddělení Vamberk se mění v policejní služebnu, organizačně bude příslušet k obvodnímu oddělení Kostelec nad Orlicí. Pro působení nové služebny je od počátku letošního roku vybrané nové strategické místo v centru města. Občané ji najdou v budově sousedící s městským úřadem na Husově náměstí. Jedná se o objekt, v jehož přízemí se nachází prodejna květin. Policejní stanice našla své místo v prvním patře, vchod je z boku budovy. „Občané by neměli mít potíže muže zákona najít, jelikož stanice bude řádně označena,“ doplnila Kacálková.

Významná poloha nové policejní služebny na náměstí umožní jeho monitorování kamerovým systémem, díky čemuž dojde ke kvalitnějšímu zabezpečení centra města.

Umístění policejní služebny ve středu Vamberka s sebou přináší i další pozitiva.

Policisté budou i nadále spolupracovat se sousedícími strážníky městské policie. V úzkém kontaktu dále budou jak s představiteli městského úřadu, tak i s dalšími orgány samosprávy. Občané však policisty ani na této služebně nenajdou nepřetržitě, jak tomu byli dosud naučení u obvodního oddělení. Muže zákona bude i zde možné zastihnout pouze v úředních hodinách, které by měly být v souladu s těmi místní samosprávy.

Ve Vamberku se tedy rovněž musejí se změnou smířit. „Již z předchozího období jsem situaci znal, věděli jsme, že k tomu dojde, zabránit se tomu nedalo. Aspoň jsme za symbolický peníz pronajali dvě kanceláře v jiné budově, díky čemuž se nám služebnu policie podařilo přesunout na náměstí.
Jednání jsme vedli ještě na sklonku minulého roku, ale nic jiného už se dělat nedá, ani nedalo,“ má jasno místní starosta Jiří Mazúch.

Šéfa města alespoň může těšit, že personálně nebude policie ve Vamberku ošizena. „Obvykle na všem špatném hledám něco dobrého. Sice v rámci prevence by pro město bylo lepší mít čtyřiadvacetihodinovou službu, ale na druhou stranu jsme ubezpečováni, že změnu výrazněji nepocítíme. Počet policistů pro náš rajon tedy rozhodně nebude nižší. Na službách jsme domluveni,“ sdělil Mazúch.

Ostatní zůstávají

Nezbývá než věřit, že novinky se brzy osvědčí. „Doufáme, že změny občané pocítí minimálně, a že s prací policistů budou i nadále spokojeni,“ přeje si rychnovská policejní mluvčí.

Podobný osud mohl postihnout i další obvodní oddělení, takovým případem původně měla být Rokytnice v Orlických horách, v Týništi se uvažovalo dokonce o zrušení. Současný stav je však konečný. „Určitá jednání probíhala, ale v těchto i v ostatních městech okresu je situace stávající a obvodní oddělení jsou tak nezměněná,“ potvrdila Alena Kacálková.

(ill, zr)