Jedním z podnětů pro změnu této zákonné normy byl zejména tragický incident v Uherském Brodě, který se stal v loňském roce. V neposlední řadě k tomu přispěla i aféra kolem muničního skladu ve Vrběticích. Nejvýznamnější změnou je především zvýšení pravomocí policie. Ta bude moci na základě důvodného podezření zbraň zabavit i v bytě podezřelé osoby.

Méně svázané ruce budou mít i lékaři, umožněn jim bude volný přístup do Centrálního registru zbraní. Pravidelná lékařská prohlídka čeká na vlastníky zbrojního průkazu každých pět let. Plánovaná novela zákona přichází v době, kdy u veřejnosti výrazně vzrostla chuť si zbraň či minimálně zbrojní průkaz pořídit. „Když mají lidé zbraň, cítí, že jsou zabezpečeni, a myslí si, že se jim nic zlého nemůže stát. Hodně jedinců bere také skutečnost, že vlastní zbraň, za sen, který si moc chtěli splnit," prozradil psycholog Jan Lašek.

Terorismus? Prý výmluva

 Novela zákona o střelných zbraních a střelivu vzbuzuje u veřejnosti minimálně rozpaky. Současný trend nasvědčuje tomu, že lidé mají neobvykle velký zájem o získání zbrojního průkazu, oproti tomu novela zákona získání a držení zbrojního průkazu spíše ztěžuje.
Otázkou „do pranice" však zůstává, jestli zpřísnění podmínek pro držení zbraně předejde občasným tragédiím, viz té v Uherském Brodě.
MOTIV JE JINDE
Přestože se často upozorňuje na přímou souvislost mezi teroristickými útoky, migrační krizí a vůlí Čechů se ozbrojovat, ten nejpodstatnější motiv je možná skrytý jinde. „Často se to s migrační krizí spojuje. Ale podle mě se to za to spíš schovává. Jedná se prostě o „boom", který souvisí s novou generací. Zájem o vlastnění zbraně není nikterak drastický. Současná generace to prostě bere tak, že zbraň patří k výbavě domácnosti," uvedl psycholog a docent Univerzity Hradec Králové Jan Lašek. Podle jeho slov novela zákona o zbraních touhu lidí příliš neovlivní. Problém je totiž skryt jinde, a to v ilegálním vlastnictví střelné zbraně. Právě to představuje podle psychologa větší nebezpečí než přísnější dohled nad legálně drženými zbraněmi.

Adéla Findejsová, 21 let

Myslím, že je to obecně dostatečně zajištěno, pokud člověk drží zbraň legálně a dodržuje všechna daná opatření. S nelegálním držením se dá bojovat jen těžko a podle mého, pokud se zpřísní podmínky legálního držení, začne tu být víc těch, kteří drží zbraně nelegálně.
Už teď když si chce člověk pořídit zbraň, musí projít složitým a zdlouhavým procesem.

Má se podle vás zpřísnit držení střelných zbraní?

Tereza Vacková, 20 let

Podle mého názoru zbrojní průkaz nedostane jen tak někdo, protože se podstupuje dost složitých zkoušek.
Proto nechápu, proč by lidé, kteří chodí střílet závodně, měli o své zbraně přijít. Je to koníček jako každý jiný.
Něco jiného je to u nelegálně držených zbraní nevhodnými osobami, ale tomu stejně nějakými zákony moc nedokážeme zabránit.

Jaroslav Brodina, 34 let

Ne, vůbec nic se tím nevyřeší. Pokud si chce někdo ilegálně sehnat zbraň na spáchání jakéhokoli zločinu, vždy si ji dokáže nějakým způsobem sehnat.
Tak proč tedy omezovat osoby, které zbraň drží legálně?
To na zločinnosti vůbec nic neubere a naprosto ničemu se tím nepředejde.
Je to jako kdybyste chtěli zakázat auta, protože při autonehodách umírá velký počet lidí.

Daniel Rykala, 24 let

Dle mého názoru je u nás situace celkem v pořádku, co se týče počtu legálně držených zbraní, evidence a podobně.
Ale rázně bych dbal na to, aby byl řádně vyšetřen a i nadále sledován psychický stav držitelů zbraní a aby byly o hodně zpřísněny postihy za nepovolené držení zbraní.
Nemusela by se pak dít taková neštěstí jako například střelba v Uherském Brodě.