Sociální byty by zde podle plánů obce měli využívat klienti kvasinského ústavu sociální péče. A účel obytných prostor, které by měly vzniknout v další budově, by byl mohl být opět spojen s Kvasinami – ačkoli tentokrát jinak.

„S rozvojem automobilky a průmyslové zóny přijdou do regionu noví obyvatelé. A ti budou potřebovat bydlení," popisuje starosta Častolovic Zdeněk Praus. Studie je již vytvořená a počítá s vybudováním třiačtyřiceti bytových jednotek pro komerční využití, 12 sociálních bytů a čtyř komerčních prostor. Podle starosty však bytové jednotky nemusí sloužit jen zaměstnancům Škodovky. „Jsou to hlavně prostory pro startovací byty a také byty pro seniory," doplnil.

Pro záměr postavit sociální bydlení pro klienty ústavu se podle starosty vyslovili i zástupci Královéhradeckého kraje. Právě kraj by měl být investorem a majitelem sociálního bydlení, investory pro další nemovitosti by Častolovice hledaly. Kromě několika budov s byty by v lokalitě měly vzniknout také komerční prostory. Mezi nemovitostmi má vést ulička, která spojí Masarykovu ulici, kterou prochází silnice I/11 s horní částí městyse. „Bude to nové propojení Častolovic s náměstím. Lidé nebudou muset chodit nebezpečnou a úzkou Komenského ulicí, kterou denně projedou stovky kamionů," popisuje Praus.

Podle starosty Zdenka Prause má projekt pro Častolovice velké výhody. Nejde jen o bezpečný průchod do centra, ale i přísun peněz do kasy městyse.
A to nejen z prodeje pozemků, obec totiž získává finance podle počtu obyvatel. „Myslím, že tento projekt má potenciál přilákat investory," dodal Praus.

S NÁPADEM NEJSOU 
SPOKOJENI VŠICHNI

Záměr se však nelíbí všem zastupitelům. Výhrady k němu má opozice. Bývalá starostka Jarmila Novohradská by ráda viděla, aby se k němu vyjádřili místní obyvatelé v anketě. „Nestačím se tedy divit, jakým způsobem rozhoduje současné vedení radnice v Častolovicích o věcech poměrně zásadních, nevratných. Nebylo by lepší než vnucovat pouze svůj názor uspořádat anketu na vybrané téma?" ptala se Novohradská na častolovickém blogu.
Před několika lety totiž vznikla studie na využití pozemků. V lokalitě měl vzniknout dům pro seniory a komerční prostory. Právě tuto studii Novohradská prosazuje, podle ní by Častolovicím přinesla vyšší užitek. Podle současného starosty je však stavba domu pro seniory momentálně nereálná, protože o takové zařízení není zájem.

Jednání mezi obcí a krajem budou pokračovat. Je pravděpodobné, že o osudu projektu se rozhodne v příštích několika měsících.