Přestože většiny spojů v okrese se nedělní změna jízdních řádů příliš nedotkla, tam, kde navazují trasy z Pardubického kraje bylo pořádně rušno. Nejvíce se čekalo, co změny přinesou v Rybné, Rokytnici a Borohrádku. Tam dokonce už v době plánování současného jízdního řádu vznikla petice.

„Podávali jsme společnosti Oredo spoustu připomínek, lidé podepisovali petici, ale i přesto byla uspokojena jen část našich námitek. Uvítali bychom ještě další projednání především na trase Borohrádek - Holice a Borohrádek - Týniště nad Orlicí. Budeme tak chtít jednat dál,” uvedl starosta Borohrádku Milan Maček.

Přesto došlo alespoň k částečnému navýšení autobusových spojů v lokalitě. Na druhou stranu přišli místní o linky z Borohrádku na Čermnou nad Orlicí, které nahradil vlak. „Podle průzkumů autobusovou dopravu tímto směrem využívalo minimum lidí a více jich jezdilo vlakem. Proto také došlo k utlumení,” objasnil situaci Denis Sitora ze společnosti Oredo, která dopravu v krajích zajišťuje.

Podle něj právě obce, které leží na pomezí Pardubického kraje, jehož se změny dotkly nejvíce, mají připomínky, z nichž už některé do společnosti došly. „Písemně zatím žádná, ale to se jistě změní. Telefonicky jsme přijali za včerejší den asi čtyři připomínky. Většinou se jednalo o časy odjezdu nebo o typy autobusu,” uvedl Sitora.
A právě typ autobusu pálí i starostku v Rybné nad Zdobnicí Marii Valáškovou. Jejich ranní školní spoj směrem na Vamberk a Rychnov měl původně z jízdního řádu zmizet úplně. To se nestalo, ale pro změnu tudy jezdí jiný dopravce s menším typem autobusu.

„Vůbec to nechápu. Samozřejmě, že jsme velice rádi, že nám byl autobus zachován, ale vzhledem k tomu, že jsme upozorňovali, že se jedná o nejvíce vytížený spoj, přijel ráno pouze malý autobus,”podivuje se starostka Rybné Marie Valášková. Spoj navíc údajně využívají i žáci prvního stupně místní školy, kteří jezdí na různá představení či exkurze. „Do malého autobusu by se už nevešli,” dodává Valášková.

Oredo si však nechalo zpracovat analýzu i na tento spoj a z ní vyplynulo, že pravidelných cestujících bývá od 20 do 25 osob. „To by měl malý autobus pokrýt. Samozřejmě pokud by se stávalo pravidelně, že se cestující nevejdou, situaci bychom začali řešit. Pokud se však jedná pouze o nárazové výlety školy, není možné, aby Oredo zajišťovalo větší autobus,” vysvětlil Sitora.

To však nejsou jediné námitky u tohoto spoje, které starostka a obyvatelé mají.

„Problémem pro nás také je, že autobus přijede do Rychnova nad Kněžnou v 7.47 hodin. Školáci pak nestíhají výuku. Stačilo by přitom jen dojet o deset minut dřív,” zmiňuje další problém starostka Rybné nad Zdobnicí Marie Valášková.

Školáci tak nejspíš budou chodit na první hodinu pozdě. Leda by začali jezdit spojem, který vyjíždí z Rybné už v 6.45 hodin. Podobný časový nesoulad trápí rodiče dětí školou povinných i odpoledne. Tentokrát jde o Vamberk. Autobus tady odjíždí ve 14.05 hodin. Žáci však mívají často šest vyučovacích hodin v kuse a pokud mají rychle zajít na oběd, autobus už nestihnou. „Vím to z vlastní zkušenosti u syna. Pak tady děti čekají další hodinu. A mrznout na náměstí není zrovna ideální,” dodává Valášková.

Spokojenost nepanuje ani v Rokytnici v Orlických horách. Tady už dříve posílali Oredu připomínky, že cestujícím ujíždí v Doudlebách nad Orlicí spoj na Letohrad a to jen o tři minuty.

„Posílali jsme i dva návrhy, ke kterým se nám nikdo nevyjádřil, a přesto, že to zpočátku vypadalo, že by se s tím mohlo něco udělat, nestalo se tak. Naopak se spoj urychlil o dalších osm minut, a tím nás Oredo zřejmě chtělo umlčet,” říká starosta Rokytnice Petr Houdek. Více než změna spoje však starostu v tuto chvíli udivuje jednání Oreda. „Kdyby se nám aspoň někdo ozval a řekl, že naše návrhy nemůžou akceptovat, pak to pochopím. Vyhovět nelze všem. Ale tady s námi ani nikdo nediskutoval, a to mi vadí. Určitě budeme psát vyjádření řediteli Oreda,” poznamenal Houdek.

To, že spoj z Rokytnice na Letohrad není zas až tak „důležitý” potvrdil i Denis Sitora. „Pokud bychom změnu udělali, výrazně bychom poškodili cestující ve směru na Hradec Králové, kterých je většina. Navíc směr z Rokytnice na Letohrad je pokrytý autobusem přes Kunvald,” upřesnil Sitora. Sám také očekává, že většina připomínek, kterých dorazí nejvíc, vždy za prvních 14 dní, bude negativních. „Bývá to tak vždycky. Bohužel, ale nejde vyhovět všem,” dodal.

Všechno však není negativní a starosta Hudousek zmiňuje i pro ně zajímavou novinku. „Je pravdou, že máme nově spojení s Ústím nad Orlicí, což je zajímavé především proto, že je tady další nemocnice,” uvedl rokytnický starosta.

A co si o změnách myslíte vy? Zaznamenali jste je vůbec? Diskutujte!

Víte o změně jízdních řádů a nemyslíte, že bývá příliš často?

Jiřina Frejvaldová, 65 let, Peklo nad Zdobnicí

Vím, že ode dneška se to měnilo. Tu informaci mám od svého syna. Chtěla jsem jet do Rychnova a on mi řekl, že byla změna jízdního řádu. Spoj mi našel na internetu. V mém bydlišti se to mění až moc často.


Helena Šebková, 59 let, Rychnov nad Kněžnou

O té změně už bohužel vím. Chtěla jsem jet za dětmi do Prahy a na nádraží mají vývěsku, že dva dny nebudou dávat žádné informace. Vadí mi i ten přístup k lidem. Ty časté změny někomu mohou dělat komplikace.


Hedvika Čabanová, 72 let, Kvasiny

Mě dnes jel spoj stejně jako pokaždé. O změnách jsem zatím nic nového neslyšela. Autobusem jezdím, ale ne příliš často, takže nějaké změny moc sledovat nemusím. Žádný konkrétní spoj pravidelně nevyužívám.


Emílie Pohlová, 61 let, Lipovka

O změně v jízdním řádu vím. S tou informací přišel manžel. Já jezdím stále jedním spojem a ten mi naštěstí jezdí pořád stejně. Možná by ty změny nemusely být až tak často, ale mě to zase tak příliš nevadí.


Tomáš Piatnica, 38 let, Zdelov

Autobusem jezdím, ale nevím, že se teď něco měnilo, takže ani nemám důvod být naštvaný nebo naopak. Myslím, že když se jízdní řády mění dvakrát do roka, tak je to vcelku adekvátní. Nemám s tím problém.


Jaroslav N., 26 let, Kostelec nad Orlicí

O změně řádu samozřejmě vím. Každý rok se to v tuto dobu mění, takže jsem s tím počítal dost dlouho dopředu. Pořád je asi co zlepšovat. Doprava musí reagovat na poptávku, ale jednou ročně by změna stačila.