Nejvyšší české hory jsou podhoubím světových lyžařů. Sportovní film Gravitation mladých tvůrců Petra Špetly (24 let) a Denisy Gumbírové (23) jde ale jiným směrem. Představuje devět českých sportovců z netradičních disciplín. Mezi nimi i rodáky z Královéhradecka. Jezdce na BMX Michaela Berana z Nového Bydžova a parkouristu Jakuba Dohnala z Úpice, podkrkonošského městečka odkud pochází i oba tvůrci. Teď se vrací domů. Na přelomu roku objedou s filmem kinosály deseti měst v Královehradeckém kraji. Druhým v pořadí se stane Dobrušce ve čtvrtek 7. ledna.

„Po premiéře v Olomouci jsme se chtěli vrátit ke kořenům. Navíc náš film je o motivaci a věříme, že ji tady lidé potřebují," říká autorka filmu Denisa Gumbírová.
Dokument vypráví příběhy mistrů světa, držitelů světových rekordů, ale hlavně lidí, kteří si jdou za svým snem. Vedle Východočechů Michaela Berana a Jakuba Dohnala se v něm představí také propagátoři street workoutu Revolta a Adam Raw nebo Ferda mravenec extrémních sportů Jan Kaňůrek, stuntrider Martin Krátký, vítěz X-Grames ve freestyle motocrossu Libor Podmol, mistr světa parašutista Jakub Pavlíček a parkourista Tomáš Zonyga.

Část Zonygova příběhu natočená shodou okolností přímo v Úpici nažene divákům husí kůži. „V podstatě přežil vlastní smrt. Skočil trik, spadl na hlavu a zlomil si vaz. Podle doktorů měl šanci na přežití jedna ku tisíci. Přesto to nevzdal a dál skáče. Takové příběhy nás zajímají. Revolta s Adamem Raw zase dokázali udělat trend z něčeho, co mohl dělat prakticky každý. Každý příběh je unikátní ale ukazuje neuvěřitelnou houževnatost," nechává nahlédnout do klíčových událostí filmu Petr Špetla, kameraman, režisér a producent v jednom.

Film je dobrým tipem pro každého fanouška sportu, osloví ale nejen je. „Naším cílem bylo aby lidé odcházeli z kina s novým odhodláním jít si za svým, bez ohledu jestli se jedná o sport, podnikání nebo studium, zkrátka aby si žili, co je baví," vysvětluje Gumbírová. Po Dobrušce film uvidí Červený Kostelec (9. 1.), Dvůr Králové nad Labem (12. 1.), Jičín (14. 1.), Rtyně v Podkrkonoší (15. 1.), Trutnov (18. 1.), Hořice (21. 1.), Náchod (22. 1.) a Hradec Králové (23. 1.).