V Rokytnici se tato „módní vlna" v poslední době prosazuje často. Naposledy řádili zloději na Panském Poli poblíž města, odkud zmizely dvě plastiky, socha Bolestné Panny Marie a socha svatého Jana Evangelisty.

„Byly součástí pískovcového sousoší Kalvárie," poznamenává rychnovská policejní mluvčí Alena Kacálková.

Podle starosty Rokytnice je jejich cena nevyčíslitelná. Historická hodnota se totiž s tou reálnou nedá naprosto srovnávat. „Pokud by sochy někdo vytesal znovu, vyšlo by to asi na sto padesát tisíc korun," podotýká.

Nahradí je odlitky?

Zda na to někdy přijde čas, není zatím jasné. Sousoší městu nepatří, ačkoli by ho pod „svá křídla" přijalo rádo. Vlastně momentálně nepatří nikomu. „Původně ho vlastnila nadace, která však byla po roce 1945 zrušena," vysvětluje Petr Hudousek.

Rokytnice si proto teprve rozmyslí, zda bude do obnovy soch investovat. Podle starosty by bylo asi nejlepší, kdyby se nechaly vytvořit odlitky podobně velkých soch a ty se na figurální kříž umístily. Do kamene by se tedy netesalo.

„Člověk si však klade otázku, zda to má vůbec smysl," krčí rameny s tím, že si není jistý, jestli vracet sochy na původní místa není jen pobídka pro zloděje.

Zda a kdy se sochy na sousoší vrátí, jasné zatím není. A rozhodnuto není ani nad osudem dalších plastik, které by měly být rozmístěny po Orlických horách. „Zatím tyto cenné artefakty vyčkávají na lepší časy," prozrazuje starosta Petr Hudousek.

Ze situace není rozladěný jen on, drancování památek v okolí Rokytnice vadí i místním patriotům a obyvatelům. „Někteří se o to zajímají a jsou rozčarovaní. Ztráty soch na Panském poli si všimli právě místní obyvatelé. Ale ruku na srdce – pro lidi to je možná jen aféra, která dostane město do novin, ale ve skutečnosti si neuvědomují, o co přišli," podotýká starosta sklesle s tím, že konzumní společnost podobné problémy nevnímá příliš emotivně.

Věří však v další generace - záleží na tom, jaké hodnoty jim budou rodiče vštěpovat. A není sám, kdo se snaží na situaci dívat pozitivně. „Je to velká škoda a mrzí mě to. Každá taková událost se nás dotýká a všichni věřící jsou z toho smutní," prozradil rokytnický duchovní Teodor Mateusz Pająk.

Ve městě přitom nedávno sami řešili krádež více než stoleté bronzové pamětní desky. Fanoušci drah a obyvatelé se složili na novou -  aby zloděje nelákala – pouze pryskyřicovou.

Bronzový odlitek zloději z mostního portálu ukradli na podzim roku 2010. Cenná památka, jejíž hodnota byla znalcem vyčíslena na 650 tisíc korun, skončila zřejmě ve sběrně druhotných surovin.

V oblasti Orlických hor dochází v poslední době k poškozování a krádežím historických památek poměrně často. „Zda má rokytnický případ s těmi ostatními něco společného, zatím nevíme, ale možné to je," hodnotí starosta.

Jednalo se o krádež dvou kvádrových pískovcových sloupů z roku 1766 a rozměrech z kamenného plotu u kostela svatého Jana Nepomuckého ve Vrchní Orlici a shozenou sochu z podstavce mezi Hadincem a Vysokým Kořenem.

„V tomto případě nelze určit, zda pád zapříčinil vliv povětrnostních podmínek nebo cizí zavinění," dodala policejní mluvčí Alena Kacálková s tím, že zmíněné události policie zatím nijak nespojuje.