Před Vánocemi přibývá případů kapesních krádeží a vloupání do aut. Zloději vědí, jak rychle a hlavně levně přijít k darům. Stačí vybrat auto, které si o to doslova říká a je nacpané k prasknutí vánočními dárky.

Koncentrace lidí

Obvodní oddělení Policie ČR Rychnov nad Kněžnou připravilo akci zaměřenou právě na prevenci trestné činnosti páchané v místech, kde se koncentruje hodně lidí a vozů. „Naše pěší hlídky chodí nyní denně na parkoviště u velkých obchodních domů ve městě. Tady sledují nejen podezřelé osoby, ale mapují si automobily a hlavně zjišťují, jak jsou někteří motoristé nepoučitelní a nechávají ve vozech na viditelných místech nejen zmíněné dárky, ale mnohdy i telefony, notebooky a podobně,“ sdělil včera Michal Hirka, šéf rychnovského obvodního oddělení.

Akci s preventivním podtextem policisté rozjeli kvůli navyšujícímu se počtu vloupání do aut. „Řešíme stále více takových případů. Drtivá většina z nich má shodné znaky. Majitelé aut na sedadlech nebo dalších viditelných místech nechávají cenné věci. To je pro zloděje lákadlo,“ pokračoval Hirka.
Pěší policejní hlídky několikrát denně obcházejí parkoviště u větších obchodních domů. Nahlížejí do aut a monitorují situaci. Tam, kde vidí, že pasažéři nechali cenné věci, které jsou lákadlem pro zloděje, dávají za stěrače leták. „Touto cestou občany nabádáme, aby opravdu cenné věci nosili raději s sebou, nebo je alespoň schovali do kufru a na další místa ve voze. Je nutné si uvědomit, že auto není trezor,“ varuje Hirka.

Zkažené Vánoce

Opatrní by měli být i ti, kteří se vydají do dalších měst za vánočními nákupy. V minulých letech týnišťští policisté poměrně často řešili vykradená auta, která byla až k prasknutí plná dárků v hodnotě několika desítek tisíc korun. Lidé zmožení nákupy se stavili cestou na večeři. Zatímco jedli, zloději vesele odnášeli jejich nákupy. Je lepší, a policie to doporučuje, odvézt si nákupy domů a pak se věnovat další zábavě. Je zbytečné nechat si takhle pokazit Vánoce,“ varuje Hirka.

Potvrdil, že k vloupáním do vozů nedochází pouze v noci. „Naopak máme zkušenosti, že pokud je ve voze něco, co zloději stojí za to, tak do auta vnikne i za bílého dne.

„Mně se tahle strategie líbí. Už jenom fakt, že policisté procházejí parkoviště, může zloděje odradit. V tom vánočním shonu si ani nakupující neuvědomují, jak riskují, když nechávají věci po sedačkách. Sem tedy patřím i já,“ prozradil Robert Prossák, včerejší zákazník jednoho z obchodních domů v Rychnově.