Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zkrachují? Někteří podnikatelé viní město

Kostelec nad Orlicí – Přijel domů z práce a zjistil, že před svým domem už nesmí zaparkovat, ani zastavit. Přesně tohle zažil v lednu Josef Trojáček, který bydlí v Komenského ulici u silnice E11, poblíž výjezdu z města směrem na Častolovice. Důvod je jednoduchý – blízká Nerudova ulice se totiž před nedávnem stala z jednosměrné opět obousměrnou. Změnu schválila rada města. Podle informací, které zazněly na nedávném zasedání zastupitelstva však prošla jen těsně a nehlasovali pro ni všichni členové rady.

9.5.2014
SDÍLEJ:

Komenského ulice v Kostelci nad Orlicí.Foto: J. Trojáček

Aby měli řidiči, kteří z „Nerudovky“ vyjíždí, dobrý rozhled, nesmí nikdo zaparkovat třicet metrů od křižovatky na hlavní silnici vlevo i vpravo. Rázem ubylo devět parkovacích míst v Komenského ulici.

Novinka se některým místním nelíbí. Tvrdí, že poškozuje je, jejich podnikání a dokonce také pacienty. V ulici totiž sídlí gynekologická ambulance a také kardiologická ordinace doktora Tomáše Klejmy.

„V databázi mám sedm tisíc pacientů. Většina z nich jsou starší lidé, kteří jezdí převážně autem, jsou často špatně hybní a mnoho z nich má berle,“ popisuje lékař.

Situace byla napjatá

Ještě před současnou úpravou byla podle něj situace na E11 napjatá a prý neměla občas ani kde zastavit sanita.

„V domě, kde ambulance sídlí, přibudou od podzimu tři další ordinace a potřeba parkovacích míst ještě vzroste. Nově se tu bude nacházet například ordinace internisty a pediatra. Maminky s dítětem v horečkách nenajdou parkovací místo a půjdou s kočárkem

či batoletem v náručí třeba až z náměstí,“ předjímá skepticky Tomáš Klejma.

V domě se nachází i kosmetický salon, malé parkoviště, které k vile náleží, využívají hlavně zaměstnanci ambulance i salonu. „Je kapacitně malé a situaci nemůže vyřešit,“ poznamenává lékař.

Podle jeho názoru se nedostatek parkovacích míst podepíše i na ambulanci řízené reprodukce – gynekologické ordinaci doktora Doležala či na lékárně Arleta, která se nachází blízko ní. „Pacienti budou jezdit jinam a lékárna začne bojovat o přežití,“ hodnotí situaci Tomáš Klejma.

Nespokojený však není jen on. Květoslava Jansová je majitelkou obchodu s potřebami pro zvířata. Ten v Kostelci funguje už dvacet let.

„Od té doby, kdy nemohou zákazníci před mým obchodem zaparkovat, šly tržby dolů. Odhaduji, že tak o třetinu, a může se to ještě zhoršovat,“ popsala nešťastně. Svého podnikání se vzdát nechce. „Budu bojovat,“ říká odhodlaně, ale se slzami v očích.

Květoslava Jansová si je prý jistá, že za snížení tržeb může právě zákaz zastavení, na který nově kolem chodníku před obchodem upozorňují žluté čáry. Říkají to totiž sami zákazníci. „Někteří odjedou, nebo zastaví a nakoupí, ale řeknou, že už naposledy," tvrdí smutně. Jeden ze zákazníků, který před obchodem zastavil, dostal pokutu. Podle Květoslavy Jansové je zákaz zastavení velkým problémem, v obchodě prodává například krmivo, které váží třeba dvacet kilo. „Nikdo ho neponese padesát metrů k autu," podotýká.

Pokud půjdou prý tržby stále dolů, bude muset propustit svou zaměstnankyni, ačkoli nerada. „Vím, jak těžké to je, když je člověk bez práce. Její ztráta by pro mě znamenala ohromný problém," svěřila se Jana Králová, která v prodejně pracuje už několik let. Za záchranu podnikání své šéfové vyrazila do boje i ona.

Přišel o jediné místo

Zákaz zastavení nezkomplikoval život jen místním podnikatelům. Josef Trojáček přišel o jedinou možnost parkování u svého domu. Nemůže před ním vůbec zastavit, hrozila by mu pokuta. V podstatě si nemůže před domem z auta vyložit ani nákup, ani například novou skříň. Když neporuší předpisy. Jeho domek není přístupný z jiné strany než od silnice.

„Je z dalších tří stran obklopen jinými zastavěnými pozemky a z ulice Komenského je jediný možný přístup do nemovitosti. Můj dům je nyní v podstatě neprodejný, a když, tak pod cenou. Kdo by kupoval dům bez jediného parkovacího místa? Mohu říci, že ani já ne," rozčiluje se.

Problém by mohl nastat i v případě, že by se zhoršil zdravotní stav jeho sedmdesátileté matky. Správně by ji nemohl ani přistavit vozidlo před vchod do domu.

Místní však nedrží svou nespokojenost pod pokličkou. Pár týdnů po instalaci značek upozorňujících na zákaz už sháněli podpisy na petici.

Tu podepsalo na šest set lidí, z toho sto padesát z nich je přímo obyvateli Kostelce nad Orlicí, mezi ostatními jsou zákazníci obchodu s potřebami pro zvířata a další lidé.

„Město petici pouze vzalo na vědomí s tím, že o věci bude dále jednáno," popisuje Květoslava Jansová.

Podle starosty Kostelce Jiřího Bartoše neexistuje situace, která se nemůže změnit.

„Určitě to však nebude v nejbližší době. Nechci spekulovat, zda k tomu dojde ani kdy by k tomu mohlo dojít. Rada je toho názoru, že je to v pořádku, takže není možné rozhodnutí po několika měsících měnit," prozrazuje.

Podle jeho slov se Nerudova ulice stala obousměrnou kvůli ulici Seifertova.

Ta byla dříve také obousměrná, ale zástupci několika společenství vlastníků bytových jednotek v této ulici si stěžovali, že je dopravní situace v „Seifertce" špatná. Ulice je úzká a není prý vhodná pro obousměrný provoz. Rada města to uznala.

Vzhledem k tomu, že se ze Seifertovy ulice stala jednosměrka, muselo podle starosty dojít ke změně v Nerudově ulici.

„Ulehčilo se tím také ulicím Solnická a Proškova," poznamenává starosta.

Nespokojení podnikatelé a obyvatelé však tvrdí, že se ze Seifertovy ulice mohla stát jednosměrka, ale ke zobousměrnění Nerudovy ulice dojít nemuselo.

Starosta to vylučuje, především Proškova ulice by tím prý utrpěla, jelikož by auta musela vyjíždět právě jí.

Škodí živnostníkům?

„Nevíme, proč rada města rozhodla tímto způsobem. V lepším případě chtěla vyhovět obyvatelům Seifertovy ulice a následky nedomyslela, v horším případě ji ani nezajímaly. Je chvályhodné, že město vyhoví přáním občanů, ale nesmí tím poškodit zájmy jiných lidí," dodává lékař Tomáš Klejma s tím, že město škodí podnikatelům.

„Drobní živnostníci jsou přitom pilířem ekonomiky. To by si v Kostelci měli uvědomit."

Starosta Jiří Bartoš však tvrdí, že město ke kroku nepřistoupilo, aby někoho poškodilo. „Tento záměr razantně vylučuji, je to nesmysl," uzavřel.

Autor: Barbora Zemanová

9.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Budeme opět kroužkovat ve velkém?

Ilustrační foto

Týnišťské hráčky přivezly dvě výhry z palubovek soupeřek

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Dobruška ovládla i druhé derby s Krčínem, vítězný obrat přišel až po změně stran

Dobruška - Prvoligové národní házenkářky Dobrušky se již podruhé v podzimní části střetly se sousedním rivalem z Krčína a stejně jako v prvním duelu vyhrály, i když se hodně nadřely.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Královéhradecko, Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Chrudim dvakrát udeřila v oslabení

Východní Čechy - Krajská hokejová liga: Jičín je stále bez ztráty, na bydžovském ledě rozhodl zápas ve třetí třetině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení