GE Money Bank Živnostník roku Královéhradeckého kraje 2014:
1. Ladislav Hemrlík 
⋌(Rokytnice v Orlických horách)
2. Miroslav Hejnyš 
⋌(Police nad Metují)
3. Martin Rak (Všestary)

Vodafone Firma roku Královéhradeckého kraje 2014:
1. ELLA-CS s.r.o. 
⋌(Hradec Králové)
2. EKO-ŠIMKO s.r.o. (Náchod)
3. POLSTRIN DESIGN s.r.o. 
(Hradec Králové)

Vodafone Odpovědná firma Královéhradeckého kraje 2014:
AB košile s.r.o. (Červený Kostelec)

Titul nejlepšího živnostníka Královéhradeckého kraje si odnesl brašnář Ladislav Hemrlík z Rokytnice v Orlických horách. Nejlepší firmou kraje se stala společnost ELLA-CS, která se zabývá výrobou zdravotnických materiálů. Vítězové devátého ročníku soutěží Vodafone Firma roku 2014 a GE Money Bank 2014 postupují do celorepublikového finále, kde budou reprezentovat Královéhradecký kraj.

Nejlepší živnostník uspěl v konkurenci 220 podnikatelů z Královéhradecka. Porotu nejvíce oslovil podnikatelský příběh Ladislava Hemrlíka. Argumentem, který porotu přesvědčil, byla především vysoká úroveň řemeslné výroby, založená na elementární znalosti řemesla živnostníka, a jeho úspěšné působení v dnešním vysoce konkurenčním byznysovém prostředí.

Ladislav Hemrlík je skutečným srdcařem svého oboru. Vyučený brašnář-sedlář na přelomu milénia založil firmu na výrobu produktů z usní a kůží a vlastní podnikání založil na vysoké kvalitě zpracování a jedinečném designu.

Předloni rozšířil svou výrobu například o řemeny pro muzikanty. Na vybrané kolekce řemenů používá mimo jiné pravé reptilie: kůže z hadů, ryb a ptáků či kožešiny cizokrajného původu.

„Pan Hemrlík podniká ve velmi konkurenčním prostředí. Snaží se prosadit originalitou a kvalitou svých výrobků a zjevně se mu to daří výborně. Svoje řemeslo se snaží přiblížit i široké veřejnosti pořádáním různých workshopů. Věnuje se i marketingu, zaujal mě také kvalitní prezentací na svých webových stránkách," okomentovala umístění živnostníka porotkyně Lenka Špringerová, regionální manažerka komerčního bankovnictví GE Money Bank.

Brašnář odolává asijské konkurenci

„Obdivuji to, že vyrábí i vlastní návrhy kabel a brašen. Produkty tohoto typu jsme zavaleni z asijského trhu, ale Ladislav Hemrlík se i přesto dokáže uživit," vysvětlil své hodnocení další z porotců, Martin Šulc ze společnosti Seznam.cz.

Celý den skrytý 
v dílně vůbec netušil

Na své umístění v soutěži na pozici nejlepšího podnikatele královéhradeckého regionu Ladislav Hemrlík reagoval skromně: „Pocity jsou smíšené. Když jsem se registroval, vůbec jsem netušil, že bych se mohl dostat takhle daleko. To prostě člověk nečeká. Zejména, když je jako já celé dny skrytý v dílně v těch našich Orlických horách, tak je to prostě velké překvapení."

Firmou roku výrobce implantátů

Vítězná firma ELLA-CS vzešla z konkurence 253 společností. Královéhradecký výrobce implantátů – stentu, zejména gastrointestinálního traktu – je skvělým příkladem spojení vývoje špičkových a náročných inovací s obchodem. Po 23 letech působení na trhu má firma přes sto zaměstnanců a dosahuje více než stomiliónového obratu. Firma se může pochlubit například 2. místem v ocenění Hospodářské komory Český patron 2011, cenou MPO ČR Česká hlava 2012, oceněním Technologický podnikatel 2012, dvěma loňskými oceněními v soutěži Česká inovace a čestným uznáním Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků za vynikající výsledky v oboru výzkumu a vývoje zdravotnických zařízení. Ella-CS spolupracuje s řadou univerzit, vědeckými centry i nemocnicemi a její inovace putují z 85 % do zahraničí.
Slavnostní vyhlášení celostátních vítězů soutěží proběhne 9. prosince v Praze. ⋌(six)